Moskova yönetimi gıda zammına pazarları genişleterek engel olacak

3

Kuraklıklar nedeni ile gıda ürünlerinde yaşanan zamları durdurabilmek için önlemler almaya çalışan Moskova makamları şehirde pazar yerlerinin çoğalması için çalışma başlattı.

Rusya genelinde mevsim normallerin üzerinde seyreden sıcaklıklar ve kuraklıklar nedeni ile gıda fiyatlarındaki artış kontrol edilemiyor. Halkın temel gıdalarından kara buğday olarak bilinen 'greçka' ve pirinç bazı bölgelerde iki kattan fazla artarken, ekmek fiyatları da yüzde 30'lara varan oranda zamlandı. Durumu kontrol altına tutuklarını belirten Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov, “Özellikle greçka gibi diyetik bir gıdanın raflardan kaybolması kabul edilemez bir durum. Ben sürekli durumu kontrol ediyorum. Belediyemize bağlı 'greçka' üretim merkezleri var. Halk endişe etmesin” şeklinde konuştu.

Ayrıca Lujkov Moskova'nın tüm idari bölgelerinde pazar yerlerinin açılmasına müsade edeceklerini ve pazar sayısını artıracaklarını belirtti. Lujkov, “İdari bölge başkanlarından hafta sonu pazarlarının artırılması talimatını verdim” dedi.

Lujkov'un talimatı üzerine şimdiye kadar faaliyet gösteren pazarların dışında 10-15 yeni pazar yerinin açılması planlanıyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan