Rusya özelleştirme hedefini 50 milyar dolara çıkardı

0

Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin hükümetin hazırladığı beş yıllık özelleştirme programında 50 milyar dolar gelir beklediklerini açıkladı. Rosneft, Transneft ve Sberbank gibi dev şirketlerde özelleştirme planlayan Rusya'nın ilk hedefi üç yılda 30 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Reuters'ın Moskova'da düzenlediği yatırım zirvesinde konuşan Kudrin, "Beş yıllık bir özelleştirme programı öngörüyoruz. Yıllık ortalama gelir beklentimiz de 10 milyar dolar..." dedi. Özelleştirme listesine yeni şirketlerin eklendiğini kaydeden Kudrin, listeye eklenen yeni şirketlerin isimlerini vermedi. İlk özelleştirme paketinde Rosneft, Sberbank, Transneft, Rusya Devlet Demiryolları Şirketi, Rushydro'nun da aralarında bulunduğu 10 stratejik şirketin hisseleri yer alıyordu.

"Özelleştirme konusunda en yüksek düzeyde çalışmalar sürüyor... Burada 2011'den başlamak üzere beş yıllık bir çalışma öngörülüyor. Hazır olursak bu yıl sonunda başlamayacağız anlamına gelmiyor..." bilgisini veren Kudrin, hükümetin özelleştirme konusunda karar aldığını, bunun çok önemli olduğunu söyledi.

Şirket yöneticilerinin karşı çıkması sonucu değiştirmez

Rusya petrol taşımacılık şirketi Transneft başkanı Nikolay Tokarev'in özelleştirme karşıtı açıklamalarını değerlendiren Kudrin, "Burada kararı yöneticiler değil, hükümet alıyor. Kabinede bütün üyeler özelleştirmeden yana... Bireysel olarak şirket yöneticilerinin düşüncelerinin bu karar üzerinde etkisi olacağını düşünmüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Özelleştirmenin Rusya ekonomisinin modernleşmesi ve reform sürecinin tamamlanması için temel dayanak olarak gördüklerini kaydeden Bakan, "Gelişen piyasaları yakalamada bu önemli bir adım olacak" tespiti yaptı. Önümüzdeki üç yılda Rusya'nın 4'er puan büyümesi bekleniyor. Bu rakam da ancak Çin gibi en hızlı büyüyen ekonomilerin sadece yarısına eşit.

Seçimler ekonomik büyüme önünde risk

2012'de yapılacak Başkanlık seçimlerinin ekonomik büyüme için bir risk oluşturduğunu kabul eden Kudrin, "Herhangi bir siyasi istikrarsızlık beklenmese de, seçim öncesi harcamaların artacak olması ekonomik büyüme önünde bir risk oluşturuyor. Biz her ne kadar kontrol etmeye çalışsak da sosyal konularda harcamalar seçim sürecinde artıyor" şeklinde konuştu.

2012 ve 2013 bütçelerinin 2011'e göre daha büyük olacağını kaydeden Kudrin, yüksek borçlanma, aşırı likidite ve petrol fiyatlarında muhtemel dalgalanmaların Rusya ekonomisi için muhtemel riskler olarak görüldüğünü  ifade etti.

On yıldır Maliye Bakanlığını sürdüren Kudrin görevden ayrılmayı düşünmediğini, ancak 2012 devlet başkanlığı seçimlerinin ardından tüm kabine ile birlikte istifa edeceğini belirtti.

İşte özelleşecek şirketler ve oranları

Hükümetin ilk açıkladığı  listede yer alan devlet şirketleri ve satılması planlanan hisse oranları şu şekilde:

 

Şirketler Devletin payı, % Özelleştirilecek miktar, %
Transneft 78.10 27.10
Sberbank 60.30 9.30
VTB 85.50 24.50
Rosneft 75.16 24.16
Rosselkhozbank 100.00 49.00
Federal Grid Co. 79.11 28.11
RusHydro 60.38 9.38
Sovkomflot 100.00 25.00
Rosagrolizing 99.99 N/A
Rosspirtprom 100.00 N/A
United Grain Company 100.00 N/A

 

Faruk Akkan, Moskova, Cihan