Dolar 31 ruble oldu, artış sürebilir

5

Rusya mali piyasalarda rublenin zayıflayacağını  yönelik yapılan tahminler doğrulanmaya başladı. Merkez Bankası ruble karşısında oluşturulan dolar-euro sepetini 35,72 puana çekti. Merkez Bankası aşırı dalgalanmayı önlemek için de 150-200 milyon dolar civarında bir alım gerçekleştirdi.

Merkez Bankası kurlarına göre dolar 28 kapeklik bir artşla 31,02 rubleye çıkarken, euro da 40 kapeklik bir artı değerle 40,31 rubleden işlem gördü.

Analizlere göre Merkez Bankası'nın 200 milyon dolarlık alımı piyasalardaki tedirginliği önlemek için yeterli değil. Uzmanlar doların hızlı bir artış gerçekleştireceği konusunda kararsız. Merkez Bankası aşırı dalgalanmayı önlemek için gerekli müdahaleleri gerçekleştirecek. Beklentiler yıl sonuna kadar doların 34 rubleyi göreceği şeklinde.

Enflasyon yüzde 7

Diğer taraftan yaz döneminde yaşanan aşırı sıcaklar ve kuraklıkların enflasyon rakamları  üzerindeki baskısı sürüyor. Troika Dialog yıl sonu rakamlarını  yüzde 5,5'ten yüzde 7'ye çıkardı.

Troika Dialog uzmanı Yevgeni Gavrilenkov enflasyon rakamlarının artışında mali piyasalarda yaşanan gelişmelerin de etkili olduğuna dikkat çekiyor. Parlamento seçimleri ve 2012'de yapılacak başkanlık seçimleri nedeni ile bütçe harcamalarının artacak olması mali piyasalarda tedirginlik oluşturuyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan