Moskova gıda fuarına Türk şirketlerden yoğun ilgi - ÖZEL

33

Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen Dünya Gıda Fuarı Moskova - 2010 fuarına (World Food Moscow) Türkiye'den kuru yemiş, pasta, çikolata, şekerlemeler, zeytin ve zeytin yağı üreticileri yoğun ilgi dösterdi.

Moskova'da 14–17 Eylül tarihleri arasında düzenlenen "Dünya Gıda Fuarı Moskova-2010" fuarı gıda seköründe dünya genelinde üreticilerin hem Rusya hem Bağımsız Devletler Topluluğu distribütörleri ile buluşma imkanını sundu. Türkiye'den de gıda sektörünün farklı alanlarından tanıtım yapmak ve Rusya piyasasında yer alabilmek amacı ile bir çok firma farklı markalı ürünlerini sergiledi.

Türk zeytini Rusya'ya geliyor

Türk zeytinini tanıtmak için bu fuara katıldıklarını anlatan Zeytin, Zeytin Yağı, Salamura Yaprak ve Konserve Sanayii Gençler Grup Müdür Yardımcısı Baha Genceroğlu fuarda edindiği izlenimler sonucunda yakın zamanda Rusya marketlerinde Türk zeytinin yer alabileceğini kaydetti. Genceroğlu “Güzel görüşmelerimiz oldu. Fuarda zeytine karşı oldukça güzel bir ilgi var. Anladığım kadarıyla Ruslar da bizim gibi zeytin seven bir millet. İnşallah güzel olacak. Bugün ikinci gün ve bir kaç müşteri ile görüşmelerimiz oldu. Bu görüşmelerden Rusya piyasasında yakın bir zamanda yer alabileceğimiz kanati oluştu.” diye konuştu.

Müşterilerin çoğunun İspanya zeytininden Türk firmalarına ve Türk zeytinine yönelme aşamasında olduğunu belirten Genceroğlu “İspanya firmalarından pek memnun olmadıklarını iletiyorlar. Ürün kalitesi, ve Türklerin bu işi yapabileceğini inanmaya başladılar. Türkiye büyük ekonomiye sahip, kendisini son dönemlerde çok geliştirdi. Bu yüzden Türkiye'nin hem kalite, hem miktar olarak Rusya'nın ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde olduğu biliniyor” dedi.

Fuarda fiyat aşamasında görüşmeleri gerçekleştirdiklerini ifade eden Genceroğlu şunları söyledi: “Herhangi imzalanmış bir kontratımız yok, ancak olacağına inanıyoruz. Genelde süpermarket zincirleri ile ilgili müşteriler bizi ziyaret ediyor. Senede heralde 60-70 konteyner gibi, yani bin 500 ton dolaylarında zeytin getirebileceğimizi düşünüyorum.”

Zeytin02 Zeytin03

Yudum zeytinyağı getirecek

Türkiye'de ayçiçek yağında pazar lideri olan Yudum gıda Rusya'da zeytin yağı tanıtımıyla katıldı. Rusya'da ve eski SSCB ülkelerinde zeytin yağı ihracat yapmak niyetlerinin olduğunu dile getiren Yudum Gıda İhracat Uzmanı Taner Acaroğlu fuardaki görüşmeler sayesinde bu pazara girebilmeyi umduklarını söyledi. Türk zeytin yağına ilginin büyük olduğunu belirten Acaroğlu, “Bizim zeytin yağımız, diğer ülke zeytin yağına göre kaliteli. Pazarlama konusunda noksanlığımız var mesala İspanya kendi ürününü Avrupa Birliği'nin de etkisiyle daha fazla lanse edebiliyor ve daha iyi pazarlıyor. Ancak yavaş yavaş insanlar kalite farklılığını ve aradaki tad farklılığını anlamaya başlıyorlar. Bu tabii ki biraz zaman alıyor, ancak daha güzel yerlere bu konuda geleceğimizi düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Türkiye'den Rusya'ya zeytin yağı ihracatı şu anda mevcut olduğunu da kaydeden Acaroğlu Türkiye'den Rusya'ya yılda yaklaşık 200-250 bin ton zeytinyağı ihracat edildiğini ifade etti. Daha fazlasının yapabileceğinin altını çizen Acaroğlu “Sadece büyük marketlere mal dağıtan doğru distribüterlerle ilişki kurmamız lazım. Ve bu tür ilişkiler ancak fuar vasıtalarıyla yapılabilmekte” dedi.

Acaroğlu ayrıca konuşmasında şu bilgilere yer verdi: “Burada gördüğümüz kadarıyla İspanyol ve İtalyan hükümetinin gördüğü bazı politikalar var. Onlar genelde Tunus, Cezair ve Fas'tan zeytin yağı ithal ediyorlar, ondan sonra şişeleyip bizim de rakip olduğumuz pazarlara ürünlerini saytıyorlar. Böylelikle fiyatlarının da da düşük olmasını sağlamış oluyorlar.”

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan