"Türkiye, Rusya’ya üzüm satabilmek için Gürcü-Rus kapısını kapattırdı"

8

Ermenistan’ın haber portalı PanArmenian, Türkiye ile ilgili ilginç bir iddiada bulundu. Sitede yayınlanan habere göre, Türkiye Rusya pazarında üzüm satışını sağlayabilmek için Ermeni üzümünün pazara girişini engelledi. İddialara göre Ankara, Rus-Gürcü sınır kapısı Verhnıy Lars’ı Gürcistan’ın aracılığıyla kapattırdı. Rusya ile direkt kara bağlantısı olmayan Ermenistan için bu sınır kapısı “Hayat yolu” sayılıyor.

Ermenistan, geçtiğimiz aylarda yeni hizmete açılan Gürcü-Rus sınır kapısı Verhnıy Lars’ta Rusya’ya çeşitli meyve ve sebze ürünleri taşıyan 15 Ermeni kamyonetinin bekletilmesine tepkili. PanArmenian’a konuşan Ermenistan Tarım Bakanlığı yetkilileri, Rus-Gürcü kapısında durumun kitlesel nitelik taşıdığına da dikkat çekiyor. Durum Ermenistan Başbakanlığı’na ve daha sonra Cumhurbaşkan Serj Sakisyan’a da aktarıldı. Ermenistan Tarım Bakanlığı Basın Bürosu ise olayın siyasi nitelik taşıdığını iddia ediyor.

Sınır kapısında üzüm dolu 10 kamyonetin bekletildiğine işaret eden Ermeni diplomatik kaynaklar olayın iki nedeni olabileceğini belirterek çarpıcı ve komik iddialarda da bulunuyor. Kaynaklara göre, öncelikle sınırı kapatmakla Tiflis Erivan’dan intikam alıyor. Gerekçe de şu: Ermenistan Birleşmiş Milletler’de (BM) Gürcistan ile ilgili karara red oyunu kullanmıştı. İkinci neden de Türkiye olabilir. Türkiye, Ermeni üzümünü Rus piyasasından çıkarmaya çalışıyor. Bunun için de Ankara Tiflis’e istekte bulunarak sınır kapısını kapattırdı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan