Trans-hazar doğalgaz boru hattı zorda

3

Kazakistan Başbakanı Karim Masimov, Trans-Hazar Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin ekonomik olmadığını  düşündüğünü söyledi.

Kazakistan Başbakanı Karim Masimov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Trans-Hazar Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin ekonomik amaçlara uygun olmadığını belirterek, ''Ben, daha önce Rusya Federasyonu Hükümeti'ne de Azerbaycan ve Amerika taraflarına da Hazar doğalgaz boru hattının politik ütopya olduğunu bir kaç defa dile getirdim'' dedi.

Projenin hiçbir şekilde ekonomik amaçlara uygun olmadığını ifade eden Masimov, doğalgazın Hazar denizinden Azerbaycan'a ihraç etmenin SPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) teknolojisi ile mümkün bulunduğunu ancak bunun çok maliyetli olduğunu vurguladı. Masimov, bunun Kazakistan şartlarında şimdilik söz konusu olmadığını dile getirdi.

Kazakistan'da öyle sanıldığı  gibi çok doğalgaz bulunmadığını belirten Masimov, mevcut gazın mevcut güzergahtan Rusya ve Çin'e ihraç edilmesi gerektiğini kaydetti.

Masimov, Kazakistan'ın petrol ürünleri ihracatını önümüzdeki yıllarda iki katına çıkarmayı istediklerini  hatırlatarak, ''Rusya'nın transit sisteminin kapasitesi ne kadarsa o kadar petrol ürününü Rusya üzerinden sevk edeceğiz. Diğerini ise başka güzergahlardan Çin ve Hazar üzerinden sevk edebiliriz'' diye konuştu.

Kaynak: AA