Tahıl krizi sona erdi, Rusya'nın rezervleri 90 milyon tona ulaştı

2

Aşırı sıcak geçen yaz mevsimi ve kuraklıklar nedeni ile tahıl hasadında önemli kayıplar yaşayan Rusya krizden çıkmak üzere. Dünyanın önemli tahıl ihracatçısı ülkeleri arasında yer alan Rusya, ürün daralması nedeni ile 31 Aralık 2010'a kadar ihracat yasağı getirmişti. Rusya Tarım Bakanı Yelena Skrınnik 90 milyon tonluk tahıl rezervine ulaştıklarını, bu rakamın iç talepten 13 milyon ton daha fazla olduğunu söyledi.

Hükümet toplantısında açıklamada bulunan Bakan, "Şu anda 54 milyon ton tahıl toplanmış durumda. Sibirya ve Urak bölgesinden 10 milyon tonluk daha hasat bekliyoruz. Mevcut 26 milyon tonluk rezervle birlikte toplam 90 milyon tona ulaşmış bulunuyoruz" dedi.

Farklı bölgelerdeki hasatların Rusya'nın orta bölgelerine taşınarak fiyatlarda yaşanan dalgalanmanın da önüne geçilebileceğini kaydeden Rusya Tarım Bakanı, ülkenin toplam yıllık ihtiyacının 77 milyon ton olduğu bilgisini de verdi.

Rusya kurak geçen yaz mevsimleri nedeni ile 10,8 milyon hektarlık alanda hasat gerçekleştiremedi. 2009'a göre yüzde 38 düşen rekolte nedeni ile bu yıl 60 milyon tonluk hasat yapılabildi.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev hükümete verdiği talimatta tarımdan zarar gören çiftçilere destek sağlanmasını istedi. Buna göre bütçeden 35 milyar ruble (1,1 milyar dolar) destek fonu ayrıldı.

Rusya'da yaşanan kuraklıklar nedeni ile gıda ürünlerinde yüzde 15-30 oranında zamlar yaşandı. Rusya'nın uzak doğu bölgesinde pirinç ve greçka fiyatları iki katına çıktı. Vladivostok bölgesinde iki ürün parekende satış fiyatları 1,1 dolar (35 ruble) iken, şimdi 2 dolardan (60 ruble) satışa sunuluyor.

Moskova'da bulunan Sedmoy Kontinent süper market zincirinde de greçka (siyah buğday) fiyatı tavan yaptı. Ağustos başında 22 ruble olan greçka, şu anda 45 rubleden tüketiciye sunuluyor. Süt ürünlerinde de yüzde 15'lere varan oranda artış gözleniyor.

 

Faruk Akkan, Moskova, Cihan