Kuzey Kutbu'nda enerji savaşları ısınıyor

2

Dünyanın çatısı olarak bilinen Kuzey Kutbu küresel ısınma nedeni ile buzullardan kurtulurken, bölgede bulunan trilyonlarca dolarlık doğalgaz ve petrol rezervleri paylaşılamıyor. Moskova'da düzenlenen 'Kuzey Kutbu; diyalog bölgesi' adlı konferensta konuşan bilim adamları 21. yüzyılın ikinci yarısında bölgede yaz mevsimlerinde buzulların kalmayacağına dikkat çekiyor. Rusya Tabii Kaynaklar Bakanı Yuri Trutnev'e göre ise Rusya'nın Kuzey Kutup bölgesindeki sınırları içinde kalan alanda yaklaşık 100 milyar ton doğalgaz ve petrol var.


Rusya Olağanüstü Hal Bakanı Sergey Şoygu eriyen buzullar nedeni ile 800 milyon kişinin sular altında kalma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu uyarısını yaparken, son üç yılda 600 bin kilometrekare küçülerek 4,8 milyon kilometrekareye düştü. Bir taraftan muhtemel çevre felaketi ile mücadele etmek isteyen Rusya, diğer taraftan enerji kaynakları üzerinde herhangi bir çatışmayı engellemek için strateji geliştiriyor.

Dünyanın yaklaşık petrol ve doğalgaz rezervlerinin dörtte birinin bulunduğu Kuzey Kutbu'nda Rusya'nın dışında Kanada, Danimarka, Norveç ve Amerika hak iddiasında bulunuyor. Bölgenin paylaşımında yer altından uzanan Lomonosov Sıradağları'nın Rusya'ya ait olduğunu savunan Moskova'nın taleplerine Birleşmiş Milletler 2001'de yetersiz kanıt nedeni ile reddetti.

Buzulları kırarak kutuplara ulaşan Rusya, Ağustos 2007'de kendi bayrağını okyanusun dibine dikmeyi başardı. Rusya enerji kaynaklarının bulunduğu Lomonosov yakasındaki hak iddiası için BM'deki çalışmalarını sürdürüyor. Rusya önümüzdeki üç yıl içinde bölgenin kendilerine ait olduğunu ispatlamak için 60 milyon dolarlık bir araştırma programını başlatıyor. Kanada ve Danimarka'nın da BM'ye başvurularını yakında yapmaları bekleniyor.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin kutuplarda incelemelere katılarak bölgenin kendilerine ait olduğunu vurgularken, Rusya Devlet Başakanı Dmitri Medvedev de 2020'de kutupların en önemli stratejik üssü olacağını ifade etti. Rusya geçen hafta Norveç'le bir araya gelerek Barents Denizi'ndeki kaynakların paylaşımı konusunda bir anlaşma imzaladı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan