Moskova Belediyesi'nden 'Türk Tekstil Merkezi' önerisi

22

Rusya ve Türkiye'nin siyasi alanda sağladığı işbirliği, ticari ilişkilere de olumlu yansımaya başladı. Samsun-Ceyhan ve nükleer santral gidi dev projelerin yanı sıra yüzlerce Türk iş adamı Rusya'da kalıcı yatırımlara hız verdi. Dünyanın en büyük doğalgaz ve petrol rezervlerine sahip Rusya pazarı, halen Türk yatırımcılar için cazibesini koruyor. Krizden çıkış aşamasında olan pazarda 500'den fazla Türk tekstil firması artık bavul ticaretini bir kenara bırakarak, AVM'lerde lüks markalar arasında yerini almaya başladı.

 

Rusya Federasyonu ile Türkiye İş ve Dostluk Derneği'nin (RUTİD) düzenlediği sektör toplantısına katılan Moskova Şehri Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler'den sorumlu Bakan Mihail Vışegorodtsev Türk tekstil firmaları için bir merkez kurulması önerisinde bulundu. Moskova'da faaliyette bulunan Türk tekstil firmalarının sorularını yanıtlayan bakan, iki ayrı alternatif alanın bulunduğunu, dernek temsilcileri, müşavirlik ve iş adamlarının katılımı ile bu alanlarda inceleme yapılabileceğini söyledi. Belediyenin önerdiği alanlar uygun görülmezse başka binalar için de çalışma yapılabilecek. Moskova belediyesi merkezde yer alacak firmalara kredi bulunması, faizlerde indirim ve gümrük desteğinin yanı sıra, merkezin tanıtımına da katkı sağlayacak.Ucuz kredi desteği

Rusya'nın bölgelerinden gelen tekstilciler için de 'Türk Tekstil Merkezi' olarak kurulacak alanın cazip hale getirilebileceğini kaydeden bakan, merkezde bulunan Türk firmaları ile çalışanlara 1 milyon rubleye kadar (33 bin dolar) ucuz mikro kredi sağlayacaklarını söyledi. Dubrovka metrosuna yakın bir alanda tespit edilen yerin şehir merkezine de yakın olduğunu kaydeden bakan, bunun parekende satış için de cazip olabileceğini belirtti. İkinci alternatif ise VDNH metrosuna yakın bir alan. Kendi fuar alanlarında ve bölgelerde tanıtım imkanları olduğunu kaydeden Moskova Tekstil Bakanı Vişegorodtsev, merkezin hukuki bir kimliğinin olmasının bir çok konuda avantaj sağlayacağına dikkat çekti. Merkezde faaliyette bulunan Türk firmalarının kredi kullanımlarında faiz oranlarının üçte ikisini karşılayacakları vadinde bulunan bakan, küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleme fonundan da çok cazip kredi imkanları sağlayabileceklerini ifade etti.

Gümrük konusunun Federal hükümetle ilgili olduğunu, ancak belediye olarak Başbakan'a kadar çıkarak her türlü sorunu anında çözme imkanları olduğunu kaydeden bakan, merkezin gümrük konusunda herhangi bir sorunu olmayacağını da belirtti. Merkezde güvenilir ve yasalara uygun iş yapan firmaların alınması beklenirken, burada yer alacak firmalar iş potansiyeli açısından önemli bir avantaj kazanmış olacak.

Hedefte Türk tekstil firmaları var

Merkezin işleyişi ile ilgili yapının katılımcı firmalarla görüşmeler sonunda oluşacağına değinen Bakan, "Sadece Türk tekstil firmalarının yer almasını istiyoruz. Ancak katılım az olursa zamanla bu konuda değişikliğe gidilebilir. Firmaların istedikleri alan konusunda da bir sınırlama yok. Türkiye'den Rusya'ya ilk kez gelecek firmalar da katılabilir. Toptan satışlar ya da parekende satışlar da düşünülebilir..." dedi. Bakan, kira konusunun ise piyasa şartlarında olacağını altını çizdi.

Moskova'da kendi iş yerinin sahibi ol dönemi

Rus bakanın ikinci müjdeli haberi ise belediyenin başkentte Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler için inşa etmeyi planladığı yedi ayrı iş yeri merkezi ile ilgili. 30-40 ve 50 bin metrekarelik alanlardan oluşacak merkezlerde kendi iş yerinizi satın alabilmeniz mümkün. Belediye arsa bedelini almazken, merkezlerin tüm alt yapı hizmetlerini de ücretsiz sağlayacak. Arzu eden 100, 1000 ya da 5 bin metrekarelik alanların sahibi olabilecek. Bunun için de sadece inşaat bedelini ödemek yeterli olacak. Bakan Türk iş adamlarına hitaben "Sizi kendi iş yerlerinizin sahibi olmaya davet ediyorum" dedi. Yedi merkezle ilgili www.dmpmos.ru portalında detay bilgiler bulmak mümkün.

 

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan