Putin: Rusya 2011’e kadar Dünya Ticaret Örgütü’ne giremez

1

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Rusya, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliği için çalışmalarını 17 yıldır sürdürüyor. Rusya Başbakanı Vladimir Putin, üyelik için hedeflenen 1 Ocak 2011 tarihine kadar DTÖ üyeliğinin gerçekleşme ihtimalinin olmadığını söyledi.

Kısa vadede üyelik konusunda iyimser olmadığını kaydeden Putin, “Biz DTÖ’ye üye olmak istiyoruz. Bunu başarmak için de her şeyi yapıyoruz… Tüm çabalara rağmen, bunun 1 Ocak’a kadar gerçekleşeceğine inanmıyorum” dedi.Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Rusya’nın örgüt üyeliği ile ilgili çalışmaları yıl sonuna kadar tamamlayacağını ifade etmişti. Rusya DTÖ müzakere grubu başkanı Maksim Medvedkov et ithalat ürünlerine uygulanan kotalar, devlet şirketlerinin yapısı ve yerli tarım sektörüne sağlanan destek nedeni ile anlaşmazlıklar olduğunu kaydetti. Telif hakkı ve fikri mülkiyet haklarında yaşanan ihlaller de Rusya’nın örgüt üyeliği önünde büyük engel olarak görülüyor.

Ancak Rusya’da ekonomi çevreleri örgüte üye olan ülkelerin ortalama 5-7 yıl içinde süreci tamamladıklarını, Rusya’nın 17 yıldır bekletilmesinin arkasında siyasi bir gerekçe olduğunu savunuyor. 153 ülkenin üye olduğu örgüte girebilmek için Rusya 60 ülke ile ikili görüşmeleri tamamlamış durumda. Ağustos 2008’de beş günlük savaşın gerçekleştiği Gürcistan gibi ülkeler Rusya’nın örgüt üyeliğine karşı çıkıyor. ABD’den olumlu sinyaller gelmesine rağmen, Rusya ekonomisinin dış yatırıma açılmasını sağlayacak DTÖ üyeliği için Moskova iyimser değil.

 

Faruk Akkan, Moskova, Cihan