Rusya'da helal pazarı büyüyor, İslami bankalar kurulma aşamasında - ÖZEL

14

Avrupa'nın en büyük pazarlarından biri olan Rusya'da yaşayan 20 milyon müslümanın taleplerine yönelik çalışmalar giderek artıyor. Helal et ve tavuk ürünlerinin yanısıra, mali sektörde de faizsiz bankacılık için çalışmalar hızlandı. Rusya'nın önde gelen İslami mali yatırım uzmanları büyük yatırımcıların helal piyasasında etkin olabilmeleri için şimdiden Rusya'daki projelerde yer almaları gerektiğini belirtiyor. Ön hazırlıkları yapılan yasal düzenlemeler ise, hükümetin gerekli adımları atmasının ardından tamamlanacak.

Tataristan Cumhuriyeti başta olmak üzere Rusya'da özellikle müslüman nüfusun yoğunlukta olduğu bölgelerde İslami bankacılık için bir çok proje hazırlanmış durumda. Henüz İslami bankacılık yapılanması olmasa da mali yatırım ve ticari konularda destek sağlayan İslam Finans Ev'i gibi kurumlar çalışmalarına başladı.Cihan Haber Ajansı'na açıklamalarda bulunan Pepeliaev Grup Uluslararası Vergi Hizmetleri Baş Uzmanı Rustam Vahitov Rusya'da İslami mali yatırımların gerçekleşmesi için şirket olarak bir çok çalışma yaptıklarını söyledi. Rusya Müftüler Konseyi internet ve farklı ortamlarda sosyolojik araştırmalar yaparak İslam bankacılığına talebin yüksek olduğunu tespit ettiğini kaydeden Vahitov, "İnternet ve farklı ortamlarda gerçekleştirilen ankete göre katılımcıların yüzde 50'den fazlası İslam bankacılığı çalışmalarında yer almak istediklerini belirtirken, yüzde 25'i ise bu tür bankacılığa ihtiyaç duyabileceğini ve ürünlerini kulanmak istediklerini belirtiyor" şeklinde konuştu.

Ramazan bayramı esnasında onbinlerce insanın camilere akın ettiğini hatırlatan Vahitov, Rusya'da helal üretimi ve ürünlerini tüketmeye hazır olan bir kitlenin mevcut olduğuna dikkat çekti. Vahitov, “Haziran'da Moskova'da düzenlediğimiz Helal Expo Fuarı'nda çoğu yerel olmak üzere 60'a yakın üretici katıldı ve çok büyük ilginin görüldüğü tespit edildi. Talepte bulunan kitle helal ürün için para ödemeye hazır” diye konuştu.

Rusya'da bazı İslami ürünler için altyapının hazır olduğuna değinen Vahitov, bazı murabaha sözleşmelerinin mevcut Rusya kanunları çerçevesinde de gerçekleşebileceğinin altını çizdi. Rusya'da ciddi İslami yatırımların da yapılabildiğini ifade eden Vahitov bu yatırımların ülkede var olan İslam Finans Evi gibi organizasyonlarla mümkün olduğunu belirtti. Vahitov, “Yani bu yapı bir banka değil, ancak mali alanlarda İslami kurallara göre yatırım hizmeti vermeye hazır olan bir organizasyon” dedi.

İslami yatırımın gerçekleşmesi için Tataristan Cumhuriyeti başta olmak üzere Rusya'da çok ciddi projelerin de mevcut olduğunu anlatan Vahitov bu projelerde ilk yer alacak olan tecrübeli şirketlerin başarı kazanacağını dile getirdi. Vahitov “Tabii ki yıllardır piyasada bulunan Türk bankaları da burada yer alarak kendilerine düşen alanda çok başarılı olabilecek. Çünkü bu tür hizmete çok önemli derecede talep var” ifadelerini kullandı.

 

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan