Medvedev ekmek bulamadı

5

Ülkenin çeşitli bölgelerindeki mağazalara ani ziyaretler gerçekleştiren ve başta ekmek olmak üzere gıda ürünlerinin fiyatını soran Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev bu sefer bir dükkandan eli boş döndü. Ziyaret çerçevesinde Kursk kentinde bir mağazaya giren Medvedev ekmek sorunca, yetkili, “Ekmek satmıyoruz.” dedi.

Kursk ziyareti sırasında Sosnovoy Bor isimli yaşlı huzur evinde Medvedev yaşlı, gazi ve emekli vatandaşlarla bir araya geldi. Yaşlı vatandaşların hal hatırını soran Başkan ne kadar emekli maaş aldıklarını da merak etti. Medvedev, yakın zamanda emekli maaşları ve yaşlılara yönelik sosyal hizmetlerde olumlu gelişmelerin olacağı müjdesini de verdi.

Daha sonra Medvedev, Veteran adlı  (Gazi) sosyal devlet mağazasına girerek ekmek almak istedi. Rusya Başkanı vitrinlere bakarak, “Ekmek var mı, fiyatı ne kadar?” sorunca mağaza yöneticisi, “Burada ekmek satmıyoruz. Biz genelde et, süt ve yumurta gibi gıda ürünleri alıyoruz.” diye belirtti.

Rusya'da 40 milyon emekli var

Rusya'da yaşlıların bir çok sorunu olduğunu kabul eden Rusya lideri, "Rusya'da 40 milyon emekli var. Toplumumuzun büyük bir bölümünü oluşturuyor." dedi.

Rusya'da erkekler 60, bayanlar da 55 yaşında emekli oluyor. Rusya'da emekliler 7 bin 300 ruble (237 dolar) ile 10 bin ruble (325 dolar) arasında bir maaş alıyor. Erkeklerin yaş ortalamasının 60'ının altında olduğuna değinen uzmanlar, bir çok kişinin emekli olmadan yaşamını sonlandırdığına dikkat çekiyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan