"Rusya DTÖ üyelik görüşmelerini haftalar içinde tamamlayacak"

0

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Rusya, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliği için çalışmalarını 17 yıldır sürdürüyor. Rusya Başbakanı  Vladimir Putin, üyelik için hedeflenen 1 Ocak 2011 tarihine kadar DTÖ üyeliğinin gerçekleşme ihtimalinin olmadığını söylerken, Başbakan Birinci Yardımcısı İgor Şuvalov önümüzdeki haftalarda görüşmelerin tamamlanacağını müjdesini verdi.

Rusya Parlamentosu alt kanadı  Duma'da hükümetin ekonomik programı ile ilgili milletvekillerini bilgilendiren Şuvalov, "Müzakereleri önümüzdeki günlerde ya da haftlarda tamamlıyoruz" dedi. Rusya DTÖ müzakere grubu başkanı Maksim Medvedkov da iki konu da görüşmelerin devam ettiğini, tarafların bir anlamaya varacağını umduğunu söyledi.

Geçen hafta Rusya'nın DTÖ üyeliği ile ilgili değerlendirmede bulunan Rusya Başbakanı Putin, “Biz DTÖ’ye üye olmak istiyoruz. Bunu başarmak için de her şeyi yapıyoruz… Tüm çabalara rağmen, bunun 1 Ocak’a kadar gerçekleşeceğine inanmıyorum” değerlendirmesinde bulunmuştu.


Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Rusya’nın örgüt  üyeliği ile ilgili çalışmaları yıl sonuna kadar tamamlayacağını ifade etmişti. Rusya DTÖ müzakere grubu başkanı Maksim Medvedkov et ithalat ürünlerine uygulanan kotalar, devlet şirketlerinin yapısı ve yerli tarım sektörüne sağlanan destek nedeni ile anlaşmazlıklar olduğunu kaydetti. Telif hakkı ve fikri mülkiyet haklarında yaşanan ihlaller de Rusya’nın örgüt üyeliği önünde büyük engel olarak görülüyor.  

Ancak Rusya’da ekonomi çevreleri örgüte üye olan ülkelerin ortalama 5-7 yıl içinde süreci tamamladıklarını, Rusya’nın 17 yıldır bekletilmesinin arkasında siyasi bir gerekçe olduğunu savunuyor. 153 ülkenin üye olduğu örgüte girebilmek için Rusya 60 ülke ile ikili görüşmeleri tamamlamış durumda. Ağustos 2008’de beş günlük savaşın gerçekleştiği Gürcistan gibi ülkeler Rusya’nın örgüt üyeliğine karşı çıkıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan