Rusya kriz öncesi seviyeye 2012'de ulaşacak

1

Petrol ve doğalgaz fiyatlarında yaşanan aşırı düşüş nedeni ile küresel ekonomik krizden çift yönlü etkilenen Rusya, krizden çıkış için çözüm arıyor. 2010'da yüzde 3,5-4 oranında büyüme bekleyen Rusya'nın kriz öncesi gayri safi milli hasıla rakamlarına ulaşması için 2012'yi beklemesi gerekecek.

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı İgor Şuvalov, parlamentonun alt kanadı Duma'da yaptığı konuşmada, küresel ekonomik gelişmelerde herhangi bir olağanüstü gelişme yaşanmaması durumunda 2012'de kriz öncesi seviyeye ulaşılacağını söyledi.

Kuraklıklar Rusya'da tarım sektörünü  yüzde 10 küçülttü

Rusya aşırı sıcak ve kurak geçen yaz döneminin faturasını hesaplamaya çalışıyor. Yüzde 40'lara varan rekolte kaybı yaşayan Rusya'nın tarım sektörü 2010'da yüzde 10 küçüldü. Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı Şuvalov 2010'da yaşanan yüzde 10'luk küçülmeye rağmen, gelecek yıl sektörün toparlanmasını beklediklerini söyledi.

Yıl sonu enflasyon rakamı  yüzde 8

Rusya Merkez Bankası Başkanı  Sergy Ignatiyev de Duma'da yaptığı konuşmada 2010 için beklentilerinin yüzde 5,6'lık bir rakam olduğunu, ancak yaz döneminde yaşanan kuraklıklar nedeni ile bu rakamın yıl sonunda yüzde 8'lere kadar ulaşılabileceğini belirtti.

Rusya'dan nakit çıkışının devam ettiği bilgisini veren Ignatiyev, ilk sekiz ayda toplam nakit çıkışının 12 milyar dolar olduğunu belirtti. Petrol varil fiyatlarının istikrarlı bir şekilde yüksek seyrettiğini kaydeden Merkez Bankası Başkanı, Ocak-Ağustos 2010'da ticaret fazlasının 58 milyar dolara ulaştığı bilgisini verdi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan