St.Petersbburg organize sanayi bölgesi Türk yatırımcı bekliyor

0

Rusya'nın kuzey başkenti olarak bilinen St. Petersburg kentine kurulan organize sanayi bölgesi önümüzdeki günlerde açılıyor. Rusya'da halen Türk iş adamları için büyük fırsatlar olduğunu kaydeden Türkiye St. Petersburg Başkonsolosu Mehmet Çınar, özellikle otomotiv yan sanayi için sanayi bölgesinin avantajlar sağladığını söyledi.

St. Petersburg'da irili ufaklı  Türk yatırımlarının olduğunu, ancak sanayi bölgesinin açılmasının ardından taleplerin artacağını ifade eden Çınar, "Sanayi bölgelerinde entegre tesisler var. Enerji ve diğer altyapı hizmetlerinde teşvikler var. Ulaşım da son derece kolay" değerlendirmesinde bulundu.

Siyasi ve ekonomik ilişkiler birbirini destekleyerek gelişiyor

Vizelerin kaldırılması ile ilgili anlaşmanın önümüzdeki dönemde parlamentolardan onaylanmasının ardından yürürlüğe gireceğini ifade eden Başkonsolos Çınar, "Rusya'da başlangıçta gelişen ekonomik ilişkiler siyasi ilişkileri etkiledi. İki süreç birbirini destekleyerek Rusya-Türkiye ilişkieri tarihin en iyi dönemine ulaştı. Stratejik ortaklık konumuna geldiğimizi bile söylemek yanlış olmaz" şeklinde konuştu.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan