Putin, GSMH'nin yüzde 20'sine çıkması beklenen kamu borcunu az buldu

2

Rusya Başbakanı Vladimir Putin Vneşniy Torgoviy Bank (VTB)'nin düzenlediği Yatırım Formu'nda Rusya makroekonomik veriler, yatırım imkanları, dış borç yapısı, bütçe durumu ve inşaat sektörü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Önümüzdeki dönemde bütçe açığını kapatmaya çalışan Rusya'nın 2013'e kadar kamu borcunun gayri safi milli hasılanın (GSMH) yüzde 17,4'üne kadar ulaşması beklenirken, Putin bunun çok yüksek olmadığını söyledi. Yukos petrol şirketinin eski sahibi Mihail Hodorkovski ile sıraya kızan Putin, "Bu özel bir durum, kriminal bir olay" şeklinde konuştu.

Yıl sonuna kadar kamu borcunun gayri safi milli hasılanın yüzde 11'ine ulaşacağını ifade eden Putin, bu rakamın yüzde 20'nin altında kalması için çalışacaklarını söyledi. Rusya Maliye Bakanlığı'na göre 2011 sonuna kadar borç yüzde 13,6'ya, 2012 sonuna kadar yüzde 15,7'ye ve 2013 sonuna kadar da yüzde 17,4'e çıkacak.

Dünyanın önde gelen ekonomilerinde kamu borcu gayri safi milli hasılanın tamamına ulaşacak şekilde. Uluslararası Para Fonu'nun verilerine göre ABD'nin kamu borcu gayri safi milli hasılanın yüzde 97'sine, İngiltere'nin yüzde 84,8'ine, Fransa'nın yüzde 88,6'sına ve Almanya'nın da yüzde 79,6'sına ulaşmış durumda. Kamu borcunun yüzde 20'inin altında kalması için çalışılıcağını ifade eden Putin, dünya genelindeki verilere göre bu rakamın çok düşük olduğunu kaydetti.

RIA-774247-Putin_2 RIA-774247-Putin_3

Gayrimenkülde 'balonların' oluşmasına fırsat verilmeyecek

Başbakan Putin ayrıca hükümetin gayrimenkül piyasasında 'balonların' oluşmasına fırsat vermeyeceğini ifade etti. Hükümetin konut fiyatlarında ani artışlara karşı önlem alacağını belirten Putin, ayrıca inşaat sanayisinin önünde oluşan idari bariyerlerin de kaldırma politikasının izleyeceğınin altını çizdi. Putin, “Konut talebini desteklemeye devam edeceğiz. Fiyatların ani artışını ve balonların oluşmasını önlemek için ise makul arzda bulunacağız. Toplu konutların inşaası için alan sunacağız, idari bariyerleri kaldıracağız, ve ekonom-sınıfı inşaat projelerini geliştireceğiz.” diye konuştu.

Putin hükümetin sorumluluğu  çerçevesinde vatandaşların konut edinmeleri için bütçeye önemli ölçüde kaynak aktardığını ifade etti. Putin, “İnşaatı  hacmini şu anki 55-60 milyon metrekarelik konut alanından 2016 yılına kadar 100 milyon metreye kadar büyütme planlarımız var” dedi.

Dış yatırım 25 milyar dolar

Putin Rusya eknomisine 2010 başlangıcından itibaren doğrudan yatırımın 25 milyar dolara ulaştığını söyledi. Hükümetin yabancı yatırımcıların Rusya ekonomisine olan ilgilerine çok değer verdiğini dile getiren Putin, “2008 yılında kriz nedeniyle düşen borsa rakamları, şu anda üç kat yükseliş gösterdi. 2010 yılının başlangıcından itibaren Rusya'ya yapılan direkt yatırımların miktarı 25 milyar dolara ulaştı” şeklinde konuştu.

2015'de sıfır bütçe

Başbakan Putin Rusya'nın 2015 yılında sıfır açıklı bütçe yapacaklarını söyledi. Putin, “2011 yılı için hazırlanan bütçe projesine göre bütçenin gayri safi milli hasılanın yüzde 3,6'sı kadar açık vermesi öngörülüyor” dedi. Putin, 2012’de yüzde 3,1’i ve 2013’de de yüzde 2,9’u kadar açık vermesi öngörülen bütçenin 2015 yılında tekrar dengeleneceğini kaydetti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan