Rusya nüfus sayımında vatandaşın ekonomik durumunu da belirleyecek

2

Rusya genelide 14 ile 25 Ekim tarihleri arasında yapılması planlanan sayım ile toplumun krizin ardından ekonomik durumunun da tespit edilmesi bekleniyor. Uzmanlar ise hükümetin böylelikle halkla ilgili son on yıl içinde daha eğitimli, daha zengin ve daha çalışkan oldu şeklinde kendi tezlerini savunmak istediğini belirtiyor.

Çok önceden planlanan sayım kriz nedeniyle önümüzdeki yıllara bırakılacaktı, ancak daha sonra sayımın ertelenmemesi ve 2010'un Ekim ayında gerçekleştirmesi konusunda karar alındı. Sayım anketinde vatandaşlardan yaşama koşulları, eğitim seviyesi, internete sahip olup olmama, cep telefonu kullanıp kullanmama gibi sorulara yanıt vermeleri istenecek.

Rusya'da en son sayım 2002 yılında yapılmıştı. Sayıma göre Rusya'da 147 milyon insan yaşıyor. Rusya Statistik Kurumu'na(Rosstat) göre bu rakam bugünlerde 141 milyon 900 bine kadar düştü. Dokuz gün sonra başlayacak olan sayımın sonuçları  uzmanlar tarafından dört gözle beklenirken ilk rakamlar ancak 2011 yılının ikinci çeyreğinde açıklanacak. Sayımın tüm verileri ise ancak 2013 yılında tam anlamıyla işlenebilecek.

Rus uzmanlar özellikle sayımda tespit edilecek Rusya'nın nüfüs, çalışma, doğu bölgelerinden göç, yaşam standardı, vatandaşların konuta sahibi olma gibi sonuçların büyük ilgi çekeceğini, ancak hükümet tarafından stratejik kararlarda kullanılmayacağını öne sürüyor. Bazı uzmanlar hükümetin sayım ve tespit edilen verilerli daha çok 2002 yılı ile 2010 yılı arasındaki olumlu değişimlerin altını çizmek için kullanacağını belirtiyor. Ulusat Strateji Enstitüsü Müdürü Stanislav Belkovski RBK Daily gazetesine yaptığıa açıklamada, “Hükümetin genel tezleri şunlar:  halk son on yılda daha eğitimli hale geldi, daha da zenginleşti ve daha çok çoçuk yapmaya başladı. Hükümet sayımla kendi başarısını göstermeye çalışıyor” şeklinde konuştu.

Bölgeler için de sayım büyük  önem taşıyor. Bölgelerden göç nedeniyle milyonluk kentler nüfüs azalması nedeniyle federal bütçeden maddi yardımlarını da kaybedebilir.

Nüfus sayımında yabancılar da listede yer alacak.

Rusya genelinde 613 bin Moskova sayımında ise 40 bin kişi yer alacak

Rosstat'ın verilerine göre Rusya genelinde ise toplam 613 bin sayım elemanı yer alacağı kaydedildi. Resmi rakamlara göre 10 milyona yakın insanın yaşadığı Rusya'nın başkenti Moskova'da ise  Sayımı gerçekleştirebilmek için 40 bine yakın elemanın kullanılması bekleniyor. Mosokova Belediyesi sayım için Federal bütçeden 44,4 milyon ruble(1 milyon 400 bin dolar) alırken Rusya genelinde 2010-2013 yılları arasında toplam 17 milyar Ruble'nin(570 milyon dolara yakın) harcanacağı kaydedildi. Harcamaların yüzde 75'inin sayımı gerçekleştirecek çalışanlara verilecek.

12 gün devam edecek sayım boyunca sayım elemanların farklı saatlerde geleceğini belirten Rosstat yetkilileri, evlere gelmenin en uygun saatin 20.00 ile 21.00 arasında olacağını ifade etti.

Öte yandan Rusya'nın bazı uzak bölgelerinde sayım bir ay öncesinden başlamıştı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan