Avrasya'da enerjik zirve, Nabucco'ya destek

2

Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen 5. Avrasya Enerji Forumu sona erdi. 'Kazenerji' tarafından organize edilen ve enerji alanındaki riskler ile yeni enerji kaynaklarının masaya yatırıldığı foruma, Hazar bölgesinin enerji alanında önde gelen petrol ve gaz şirketlerinin temsilcileri yoğun ilgi gösterdi.

Kazenerji Birliği Başkanı Timur Kulibayev'in başkanlığında düzenlenen foruma, Kazakistan Başbakanı  Karim Masimov da katıldı. Masimov, Hazar denizindeki üretim ve sondaj çalışmalarının ekolojik standartlara uygun yürütüleceğini söyledi. Masimov, bu çerçevede Kazakistan Petrol ve Gaz Bakanlığı ile Çevre Bakanlığı'nın, kıyı alanlarında ve denizde yapılan sondaj çalışmalarında güvenlik önlemlerini artırmak ve alınan tedbirleri kontrol etmek maksadıyla bir çalışma grubu kurduğunu belirtti. Başbakan Masimov, Hazar'a kıyıdaş ülkelerle Hazar'da üretimin güvenliğini artırmak maksadıyla bir protokol imzalamak istediklerini açıkladı.

Meksika Körfezi'nde meydana gelen kazanın ekonomik ve çevre zararlarının Kazakistan'da da oluşmaması için gerekli önlemlerin vaktinde alınması için her türlü gayreti gösterdiklerini ifade eden Masimov, bütün bu önlemleri hem yatırımcının hem de Kazakistan hükümetinin faydalarını gözeterek yerine getirdiklerini beyan etti.

Foruma katılan eski Avusturya Başbakanı  Alfred Gusenbauer, Kazakistan'ın gelişen yeni dünya düzeninde hak ettiği yeri aldığını söyledi. Enerji alanında kilit ülke rolünü üstlenen Kazakistan'ın ekonomik ve siyasi alanda gösterdiği başarılı yükseliş grafiği ile Avrupa ve dünyanın güvenini kazandığını belirtti.

Kazakistan Petrol ve Gaz Bakanı  Sauat Mynbayev ise Hazar bölgesinde petrol üretiminde Kazakistan'ın haklarının korunacağını söyledi. Enerjinin transferinde güvenliğin önemli olduğunu belirten Kazak bakan, yeni hatların her zaman gündemde olduğunu ifade etti.

Eski Polonya Cumhurbaşkanı Aleksander Kwasniewski ise konuşmasında Kazakistan'da yatırım yapan şirketlere yatırımlarını artırmalarını önerdi. Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in yatırımcılara sağladığı imkanların göz ardı edilemeyeceğini vurgulayan Kwasniewski, 'Bölgenin güvenilir ve ekonomisinde lider olan bir ülkede yatırım için önemli olan siyasi istikrarın olmasıdır, bence en büyük güvence budur.' dedi.

NABUCCO KARAR AŞAMASINDA

Daha sonra düzenlen basın toplantısında konuşan Çek Cumhuriyeti eski Başbakanı ve eski Avrupa Konseyi Başkanı Mirek Topolanek, bir gazetecinin Nabucco projesi hakkındaki sorusuna, Avrupa karar vericilerinin bu projenin finansmanı hakkında görüşmelerini sürdürdüğünü belirtti. Topolanek, asrın projesi olan ve Avrupa için hayati önem taşıyan Nabucco projesine Kazakistan ve Türkmenistan'ın katılmasıyla projenin daha da ayrı bir önem kazanacağını vurguladı.

05-06 Ekim tarihleri arasında yapılan foruma KazMunayGaz Başkanı Kayrat Kabildin, Acil Durumlar Bakanı  Vladimir Bozhko, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Vladimir Shkolnik, Dünya Petrol Konseyi(WPC) Başkanı Randall Gossen, Dünya Enerji Konseyi(WEC) Genel Sekreteri Christoph Frei, Avustralya 25.Başbakanı John Howard, Azerbeycan Acil Durumlar Bakanı Kemalettin Heydarov, Azerbaycan Petrol Bakanı Rovnag Abdullayev'in yanı sıra 100 ülkeden 500'e yakın yetkili katıldı.

Forum çerçevesinde Kazakistan'da faaliyet gösteren şirketlerin katıldığı bir de petrol fuarı düzenlendi. Fuarda en çok ilgiyi, çevreci yatırımlarıyla öne çıkan şirketlerin çocuklara yönelik açtığı resim kursları gördü.

Doğan Yıldız, Astana, Cihan