Türk iş adamları Tataristan'a çıkarma yapacak

4

Türkiye Moskova Büyükelçisi Aydın Sezgin, Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti ile Ankara ilişkilerinin önemine değinerek, “Tataristan’ın kalbimizde özel bir yeri var” dedi.

Türkiye Büyükelçisi Sezgin, Tataristan Rusya Federasyonu Moskova Temsilciliği’ni ziyaret etti. Türk diplomat Sezgin, Tataristan Yetkili Temsilcisi Ravil Ahmetşin tarafından ağırlanırken, taraflar Rus-Türk ilişkileri, ayrıca da bu bağlamda Türkiye-Tataristan ilişkilerini görüştü. Görüşmede Tataristan’ın başkenti Kazan’da 20-22 Ekim tarihinde yapılacak Rus-Türk İş Dünyası Forumu öncesi çalışmalar ele alındı. Ziyarette Türkiye-Tataristan ticari ekonomik ilişkilerinin dinamik şekilde arttığı kaydedildi. Dostça ortamda gerçekleştirilen buluşmada Tataristan yetkilisi Ahmetşin, özellikle Türk inşaat şirketlerinin Kazan kentinin 1000. yıl dönümü kutlamaları ve Kazan-2013 Üniversite Oyunları öncesinde yapılan proje çalışmalarına önemli katkı sağladığını belirtti.

Daha sonra Türk misafir diplomatlara Tataristan Cumhuriyeti’nin bilim ve sanayi dünyası, gelecek işbirliği perspektiflerini ele alan bir film de sunuldu. Ziyarette Tataristan basınına konuşan Türk elçisi Sezgin, “Türkiye Moskova Büyükelçisi olarak yedi haftadır Moskova’dayım. Ve kardeş Tatar halkının temsilcileriyle ikinci kez buluşuyoruz. Tataristan’ın bizim kalbimizde özel bir yeri var. Bugün bu ilişkilerimiz çok iyi. Ve bu ilişkileri en yüksek düzeye ulaştırmayı ve daha da geliştirmeyi kendime bir görev olarak görüyorum” diye konuştu.

Ekim ayı sonlarında Tataristan’ı  çok sayıda Türk işadamının bir çıkarma yapacağını kaydeden Sezgin, “Bu Türk iş dünyasının, işadamlarının Tataristan ve onun ekonomisine olan ilginin bir ifadesidir. Biz sayın Ravil Ahmetşin’le ekonomik ilişkileri ve işbirliğin geleceğini görüştük. Ve çok iyi perspektifimizin olacağı yönünde görüş birliğine vardık. Bu konuları Kazan’da da ele almaya devam edeceğiz. Bizim heyet yakın zamanda orayı ziyaret edecek" dedi.

Türkiye, 2008 yılı rakamlarına göre ,Tataristan Cumhuriyeti’ne yönelik yatırımcı ülke açısından ilk sırada geliyor. Dış ticaret hacmi de iki milyar 948,4 milyon dolara ulaşmış durumda.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan