Gazprom başkanı Miller, Putin'e Türkiye'yi örnek gösterdi

0

Moskova’da Başbakan Vladimir Putin’le biraraya gelen Gazprom Başkanı Aleksey Miller, doğalgaz sevkiyatı başta olmak üzere güncel ekonomik konuları masaya yatırdı. Miller, “Gazprom gerektiği durumunda yabancı tüketicilere sözleşmedeki rakamdan daha fazla doğalgaz sevkiyatını artırmaya hazır” dedi. Rusya Başbakanı da bazı Avrupalı şirketlerin Güney Akım doğalgaz boru hattı projesine ilgi duyduğunu ifade etti.

Gazprom Başkanı, “Türkiye, Rus doğalgaz alıcısı ülkelerden biri. Ve son yıllarda defalarca Rusya’ya müracaat ederek doğalgaz sevkiyatı kapasitesinin artırılması isteğinde bulundu. Örneğin, daha geçenlerde İran-Türkiye doğalgaz boru hattında sorun ortaya çıktı. Bu boru hattında 25 Ağustos tarihinde patlama meydana gelmişti. Biz Türk meslektaşlarımız isteği üzerine Mavi Akım üzerinden doğalgaz sevkiyatını iki kat artırdık. Ve 10 gün içinde bu olağanüstü durumu atlatabilmesi için Türkiye’ye yardım ettik. Onlara gereken doğalgazı gönderdik. Eğer gelecekte de benzer durum tekrar ortaya çıkarsa, bu durumda gerekli kapasiteye sahip olan biz ortaklarımıza yardım etmeye hazır olacağız. Bu sadece Türkiye ile ilgili değil, başka ülkeleri de kapsar” diye konuştu.

Güney Akım Pan-Avrupa projesine dönüşüyor

Putin görüşmede Güney Akım doğalgaz boru hattı projesine de değindi. Rus Başbakan, bazı Avrupalı  şirketlerin projeye ilgi duyduğunu belirtti. Putin, “Biliyorum ki, daha önce projede yer almayan bazı dev Avrupalı şirketler artık bu projeye ilgi duymaya başlıyor. Eğer bu şirketler projeye dahil olursa, bu durumda Güney Akım sözün tam anlamıyla uluslararası, Avrupa geneli bir proje olacak... Orada şimdi İtalyan şirketler, Fransızlar var. Şimdi de artık Almanlar ilgi duymaya başladı.” dedi.

Bunun üzerine Gazprom Başkanı,  “Örneğin Alman şirketlerinden bizim geleneksel ortaklarımızın, yeni katılımcıların projeye ilgisini görüyoruz. Kuşkusuz ki eğer başka ülkelerden de katılımcı olursa bu durumda Güney Akım daha fazla Pan-Avrupa projesi haline gelecek. Özellikle projeye Romanya’nın da ilgisini görüyoruz... Biz 2013 yılında proje inşaasının başlatılmasına ve Güney Akım üzerinden tüketicilerimize 2015 yılı sonlarında doğalgaz vermeye hazırız.” diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan