Rusya, 52 ton üzümü Türkiye’ye geri gönderdi

0

Türkiye’den Rusya’ya getirilen 52 ton üzüm geri gönderildi. Rus yetkililer, Türk ürününde Akdeniz sineğinin bulunduğunu gerekçe gösteriyor.

Rusya’nın güneyindeki Krosnodar bölgesinde Bitki Koruma ve Karantina Koruma Federal Kurumu (Rosselhoznadzor) yetkilileri, Türkiye’den getirilen 52 ton üzüme el koyarak inceleme yaptı. Ürünün Rus işadamı İ. Gonçarov’a ait olduğu da belirtildi.

Rosselhoznadzor yetkilileri, üzümün Türkiye’den Rusya’nın Karadeniz kıyısı Novorossiysk limanına getirildiğini kaydetti.

Laboratuvar ortamında yapılan araştırmada, ürün üzerinde bitkiler için zararlı sayılan Akdeniz sineği bulunduğu ortaya çıktı. Bunu gerekçe gösteren Rosselhoznadzor, 52 ton üzümün Türkiye’ye geri gönderilmesine karar verdi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

YASAL UYARI

Yayınlanan haberler, fotograflar ve köşe yazılarının tüm hakları KPLK'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberler, fotograflar ve köşe yazılarının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.