Rusya piyasasının kapısı fuarlarla açılır - ÖZEL

16

Rus Avtolucks taşımacılık, lojistik ve gümrükleme hizmetleri şirketi Başkanı İsmail Kuliyev, Türk şirketlerin Rus piyasasına yönelik ilk adımını mutlaka fuarlardan atması gerektiğini söyledi. Rusya’nın en büyük fuar kurumu Krocus Expo’nun Türkiye temsilciliğini yapan Kuliyev, fuarların yeni pazarlara açılımda büyük fırsat oluşturduğuna dikkat çekti.

Yedi yıldır şirkete başkanlık yaptığını belirten işadamı Kuliyev, “Rusya’da Türk şirketlerinin taşımacılık, gümrükleme ve lojistik hizmetlerini yapıyoruz. Bunların arasında Efes Pilsen, Şişecam, Paşabahçe ve başka şirketler var. Gümrük işlerini de yapıyoruz. Bazı Türk inşaat firmalarına da hizmet veriyoruz. Şirketimizde toplam 70 personelimiz görev yapıyor, Moskova ana ofisi dışında St.Petersburg, Soçi, Ufa, Kazan, Rostov ve Gorohvets, ayrıca da İstanbul ve Azerbaycan’da da temsilciliğimiz faaliyet gösteriyor” dedi.

2002 yılından itibaren Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri, Türkiye ve Avrupa ülkelerinde geniş şekilde faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade eden iş adamı, “Bizim çalışmalarımızda, uluslararası taşımacılık, gümrükleme, fuar, sergi lojistiği ve karayol nakliyesi önemli yer tutuyor. Avrupa ve Türkiye limanlarından çeşitli meyve sebze taşımacılığını yapıyoruz” bilgisini verdi.

Moskova Krocus Expo’nun Türkiye temsilcisi

Fuar ve sergi taşımacalığına ağırlık verdiklerini de belirten iş adamı, “Rusya’nın dev Krocus Expo adlı uluslararası sergi fuarının dört ana lojistik şirketinden biriyiz. Bu alanda yabancı firmaların fuara katılımını sağlıyoruz. Örneğin 2009 yılında Fransa’nın Moskova’da Otomobil fuarını organize ettik. Çok sayıda katılım oldu. Fransız dev otomobil sanayisini fuara taşıdık. Türkiye ile de bu konuda çalışmalarımız var. Türk Türkel fuarcılık şirketinin aracılığıyla 10’dan fazla Türk şirketin Moskova Krocus Expo fuarına katılmasını sağladık. Şu anda yaklaşık 10 Türk sanayi şirketi aynı alanda fuara katılmış bulunuyor. Önümüzdeki günlerde İtalyan mobilya sanayisi fuarını da organize edeceğiz” şeklinde konuştu.

Türkiye ve Rusya arasında daha fazla ticari ilişkileri sağlayabilmek için yeni strateji geliştirdiklerini anlatan Kuliyev, “Rus işadamı Aras Agalarov’un sahip olduğu Krocus Expo’nun Türkiye resmi temsilcisi olduk, elimizde çeşitli fırsat ve olanaklar var. Hedeflerimiz şunlar: Türk firmaların Rusya fuarlarına kolay şekilde katılımını sağlamak. Krocus Expo da Rusya fuar ve sergi dünyasının en devlerinden biri. Biz bu kurumun Türkiye Temsilcisi olarak daha fazla katılımı sağlamayı planlıyoruz. Türk firmların burada kendi ürünleri satabilmesinde yardımcı olmak ve fiyat politikasında kolaylılar sağlamak. Genel olarak Türk sanayisini Rusya’ya taşımak lazım. Burada iş yapabilmek için Rus ticaret zihniyetini iyi bilmek lazım. İyi organize edilmesi şart” uyarısında bulundu.

Soçi’de lojistik imkan

2014 Soçi Olimpiat oyunları  için inşaat işleri yapıldığını ve dev şirketlere lojistik destek sağladıklarını kaydeden iş adamı şu bilgileri verdi: “Burada lojistik şirketlere de iş düşüyor. Soçi ile ilgili biz lojistik faaliyetlere imza atıyoruz. Orada şubemiz var. Çok sayıda firmanın orada taşımacılığını yapıyoruz. Avtolucks şirketi, Rus iktidar Birleşik Rusya Partisi’nin Lojistik Projesi’nde de yer alıyor. Görevim çerçevesinde Türk firmaların Rus piyasasına nasıl rahat girmeleri hususunda bilgiler veriyorum.”

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

Ismail_Kuliyev02 Ismail_Kuliyev03