Rusya’da otomobil satışları yüzde 55 arttı

1

Rusya sanayi sektöründe büyüme rakamlarının açıklanmasının ardından, otomotiv sektöründen de olumlu haberler geldi. Eylül ayında araç satışları  geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 55 artarak 186 bin rakamına ulaştı.

Avrupa İşletmeler Birliği’nin (AEB) verilerine göre ilk üç çeyrekte otomotiv satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artış gösterdi. İlk dokuz ay için ulaşılan araç satış rakamı 1 milyon 320 bin.

Rus yapımı Lada marka araçlar ise Rusya’da popüler olmaya devam ediyor. Rusya’nın Sovyetler Birliği döneminden kalma dev otomotiv fabrikası AvtoVAZ Lada model araçlardan sadece eylül ayında 50 binin üzerinde satış yaparken, yılın dokuz ayındaki satış rakamları da 367 bin 800’ü buldu. Lada yerli model satışları toplam satışların yüzde 28’ini oluşturuyor.

Yerli modeller lider konumunda

Yabancı araç satışlarında ise Kore KIA model araçlar lider konumunda. Yılın ilk dokuz ayında 77 bin 700 otomobil satışı yapan KIA geçen yılın aynı dönemine göre satışlarını yüzde 63 artırdı.

Chevrolet model araçlar da çeşitli modelleri ile Rusya’daki Pazar payını yüzde 44 artırarak 10 bin araca ulaştı. AEB’nin verilerine göre Rusya’da en fazla satışı yapılan on modelden sekizini yerli araçlar oluşturuyor.


Rusya 2010’da sanayi sektöründeki büyüme rakamlarının yüzde 7,6 olarak gerçekleşmesini öngörüyor. Rusya Ekonomi Bakanlığı’nın verilerine göre 2011’de yüzde 3,9 büyüyecek sanayi sektörü, 2012’de yüzde 3,8 ve 2013’de de yüzde 4,9 artacak.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan