Kudrin: Rusya diğer ekonomilerden daha iyi krizin üstesinden gelebildi

1

Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin diğer ekonomilere göre Rusya’nın krizin üstesinden daha iyi gelebildiğini söyledi. Washington’da düzenlenen Uluslar arası Para Fonu’nun yıllık toplantısına katılan Kudrin, gelişmekte olan ekonomilerde sürecin daha pozitif işlediğini, kriz sonrası dönemde dünya piyasaların da dengelerin değişebileceğini vurguladı.

Küresel ekonomide kötüye gidiş  yaşandığında Rusya’nın bundan etkilenme ihtimalinin yüksek olduğunu kaydeden Kudrin, “Küresel ekonomide kötüye gidiş olduğunda, enerji, metal ve diğer hammade talepleri azalıyor. Nakit çıkışı artıyor…” değerlendirmesinde bulundu.

Dünya ekonomisinde şartların mevcut durumdan yüzde 10’u geçmemesi kaydı ile kötüye gitmesi durumunda Rusya’nın göreceli olarak bundan daha az etkileneceğini ifade eden Rusya Maliye Bakanı, yüzde 30’a varan kötüye gidişlerde Rusya’nın fazlası ile etkileneceğini söyledi.

Ekim 2009’da hazırladıkları senaryoların hayli kötümser olduğunu hatırlatan Kudrin, şimdi bir kısım öngörülerde artı yönde revize yapıldığını ifade etti. Kudrin “farklı senaryolara da her zaman hazırlıklı olmalıyız” eklemesi yaptı.

VTB Bank Başkanı Andrey Kostin de yaptığı değerlendirmede Rusya, Çin, Brezilya ve Hindistan’ın dahil olduğu BRIC ülkelerinin uluslar arası ekonomideki rollerinin arttığını, önümüzdeki 10-20 yıl içinde gelişmiş ekonomilerden daha büyük bir ekonomik gelişmişliğe ulaşabilecekleri öngörüsünde bulundu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan