Putin’den iş adamlarına destek şartı

3

Rusya Başbakanı Vladimir Putin iş adamlarının yasal düzenlemelere uygun hareket etmeleri ve vergi kaçakçılığına kalkışmamaları durumunda, iş  hayatının önündeki engelleri kaldıracaklarını söyledi.

Delovaya Rossiya iş konseyi toplantısında konuşan Putin, yatırım ikliminin çift yönlü olduğunu, her şeyin sadece hükümete bağlı olmadığını ifade etti. “Elbette hükümet önemli rol oynuyor. Oyunun kurallarını belirliyor…” tespitinde bulunan Rusya Başbakanı, iş dünyasının da bu çerçevede sağlıklı bir iş ortamının oluşmasına katkı sağlaması gerektiğini hatırlattı.

Rus şirketlerin yasalara kesin bir şekilde uyması gerektiğini vurgulayan Putin, “İş dünyası kaçakçılıktan sadece yakalanmamak için değil, tüketiciyi, çalışanını aldatmamayı ve vergi kaçırmamayı anlayış haline getirmeli…” dedi.

Şirketlerin kendi standartlarını ve sosyal programlarını geliştirmeleri gerektiğini söyleyen Putin, ancak bu durumda hükümetin bürokratik engelleri ortadan kaldırarak, vergi indirimleri yaparak iş dünyasının yolunu açabileceğini vurguladı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan