"Enerji rekabetinde Türkiye yol ayrımında"

0

Rusya'da İngilizce yayın yapan haber kanallarından Russia Today Türkiye'nin Rusya ile Avrupa Birliği arasında süren enerji rekabetinin merkez üssü haline geldiği değerlendirmesinde bulundu. Türkiye'nin Güney Akım, Nabucco ve diğer boru hatları arasında tercih yapmak zorunda kalacağını ifade eden RT, Ankara hükümetinin tüm hatları kabul etmeye istekli olduğunu vurguladı.


Bir çok uzmanın Avrupa'nın Kuzey Akım, Güney Akım ve Nabucco doğalgaz boru hatları ile gelecek tüm ek doğalgazı tüketecek kapasitede olmadığını ifade ettiğini hatırlatan RT, Moskova'nın 'boru hattı yarışını' kazanmak için her halukarda yeni hatları inşa etmeye niyetli olduğu değerlendirmesinde bulundu.

RT Türkiye Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın boru hatları ile ilgili, "Bir projeyi inşa etmek diğerini iptal etmek anlamına gelmiyor. Türkiye her bir projeyi geliştirme kapasitesine sahip. Çünkü tüketiciler bunu istiyor. Talep var. Küresel krizin yaşandığı bugünleri düşünmemeliyiz. Bizler 2015-2020'leri düşünmeliyiz. Talep giderek artacak" tespitine yer verdi.

Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Başkanı Konstantin Simonov'un da açıklamalarına yer veren RT, Türkiye'nin 'Güney Akım' boru hattına izin vermesi karşılığında bir kısım avantajlar beklediğini hatırlattı. Simonov RT'ye yaptığı açıklamada, "Burada bunun bedelinin ne olacağı önemli. Türkiye Rusya'dan Samsun-Ceyhan petrol boru hattına yatırım yapmasını bekliyor. Bu ilk beklenti. İkincisi ise Türkiye doğalgaz alımlarında daha ucuz rakam beklentisi var" dedi.

Türkiye'yi Avrupa'nın en genç ve en hızlı büyüyen bir ülkesi olduğu yorumunu yapan RT, "Türkiye'nin Avrupa ve Asya arasında köprü konumunda olması, onu uluslararası çıkarların rekabet arenasına da dönüştürüyor" tespitinde bulundu. RT'ye göre en büyük rekabet de Gazprom'un liderliğinde inşa edilmeye çalışılan Güney Akım'la AB'nin desteklediği Nabucco doğalgaz boru hattında yaşandığını vurguladı.

 

Faruk Akkan, Moskova, Cihan