Gürcistan’dan Rusya’nın DTÖ üyeliğine yeşil ışık

2

Rusya 17 yıldır hayalini kurduğu Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliğinde sona yaklaşıyor. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’le ABD Başkanı  Barack Obama’nın 1 Ekim’de sağladıkları mutabakatın ardından bir olumlu haber de Tiflis’ten geldi. Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vaşadze Moskova’nın DTÖ prosüdürlerini yerine getirmesi durumunda kendilerinin ek bir engel çıkarmayacağını söyledi. Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Rusya’nın yıl başına kadar DTÖ’ye üye olması bekleniyor.

Vaşadze yaptığı açıklamada, “Eğer Rusya DTÖ kurallarını kabul ediyorsa, tüm prosüdürlere saygılı olacaksa, Gürcistan Rusya’nın üyeliğine engel çıkarmaz…” dedi. Rusya’nın örgüt üyeliğinin gerçekleşmesi durumunda dış pazarla entegrasyonu artacak. Yabancı yatırımlar için daha cazip hale gelmesi beklenen Rusya pazarında yerli üreticilerin rekabet potansiyellerini yükseltmeleri gerekiyor.

Rusya’nın dış piyasalara ürün satışlarında avantaj kazandıracak üyelik sonrası, tarım ve enerji alanındaki süpvansiyonların azaltılması gerekecek. Fikri mülkiyet ve telif hakları ile ilgili yeni düzenlemelerin de üyelik sonrası uygulamaya konması bekleniyor.

Ay başında telefonda bir görüşme gerçekleştiren Medvedev ve Obama Rusya’nın DTÖ üyeliği ile ilgili sürecin tamamlandığı konusunda mutabakat sağlamıştı. Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin de üyelik sürecinin 2-4 aylık bir dönemde tamamlanabileceğini söylemişti.

Rusya’da ekonomi çevreleri örgüte üye olan ülkelerin ortalama 5-7 yıl içinde süreci tamamladıklarını, Rusya’nın 17 yıldır bekletilmesinin arkasında siyasi bir gerekçe olduğunu savunuyor. 153 ülkenin üye olduğu örgüte girebilmek için Rusya 60 ülke ile ikili görüşmeleri tamamlamış durumda.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan