Rusya’da kredi kartı sayısı 70 milyonu aştı

9

Rusya’da kredi kartı sayısı  son 10 yılda 7 bin 600 kat artarak 70 milyonu aştı. 200’de sadece 924 bin kredi kartının bulunduğu ülkede toplam işlem hacmi de 306 milyon dolardı. Son 12 ayın rakamlarına göre işlem hacmi de 200 kat artarak 61,5 milyar doları buldu.

Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu Visa Başkanı Steven Parker Vedomosti gazetesine yaptığı  değerlendirmede son on yılda Rus tüketicilerin alışkanlıklarının tamamı ile değiştiğini, günlük harcamalar için artık daha çok insanın plastik kartlardan yararlandığını söyledi.

Günlük harcamalarda artık daha yaygın olarak kredi kartı kullanımının gerçekleştiğini kaydeden Parker işlem ortalamasının 2000’de 106 dolar olduğunu, bu rakamın günümüzde 50 doları düştüğü bilgisini verdi.

Rusya’nın gelişmiş ülkelere göre kredi kartı kullanımının henüz tam oturmadığı  değerlendirmesinde bulunan uzmanlar, önümüzdeki dönemde kredi kartı  kullanımı ile ilgili pazarın hızla büyüyebileceği değerlendirmesi yapıyor.

Visa grubun uzmanlarından Elizabeth Buse de yaptığı değerlendirmede kredi kartı alanında bir çok yeniliklerin gündemde olduğunu, uzun vadede piyasa payının giderek artacağını söyledi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan