Gazprom Türkiye'ye doğalgaz sevkiyatını artırdı

1

Rusya'nın dev enerji şirketi Gazprom İran’ın Türkiye'ye doğalgaz sevkiyatını durdurması nedeniyle Türkiye gönderdiği doğalgaz miktarında artışa gitti.

Gazprom'dan yapılan açıklamada İran’ın Türkiye’ye doğalgaz sevkiyatını durdurmasının ardından Gazprom'un Türkiye'ye gerçekleştirdiği günlük gaz ihracatını 32 milyon metreküpten 42 milyon metreküp seviyesine çıkardığı belirtildi.

Gazprom açıklamasında İran’ın teknik sorunları gerekçe göstererek Türkiye’ye bir süreliğine doğalgaz sevkiyatını durdurması nedeniyle Botaş'ın Gazprom’dan Mavi Akım üzerinden doğalgaz sevkiyatını artırmasını istediği kaydedildi.  Gazprom Türkiye'nin talebini olumlu karşılayarak günlük gaz ihracatını 32 milyon metreküpten 42 milyon metreküpe kadar artırdı.

Türkiye Gazprom'un Avrupa satışlarında Almanya'dan sonra en büyük müşteriler arasında ikinci sırada yer alıyor. 1987'de ilk kez Türkiye'ye doğalgaz sevkıyatı gerçekleştiren Gazprom, 23 yıldır güvenilir bir tedarikçi olarak Türkiye'ye doğalgaz satmaya devam ediyor.

Türkiye Gazprom'dan yıllık ortalama 23 milyar metreküp doğalgaz satışı gerçekleştiriyor. Bu yıl Gazprom Türkiye'ye 30 milyar metreküp doğalgaz satmayı planladığını açıkladı. Gazprom doğalgazın 14 milyar metreküpünü Batı hatından ve 16 milyar metreküpünü de Mavi Akım'dan ulaştırmayı hedefliyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan