Cep telefonu faturalarında kısmi ucuzluk

7

Rus cep telefonu operatör şirketlerinin roaming (uluslararası dolaşım) hizmetleri ucuzluyor. Rusya Federal Tekelle Mücadele Servisi, daha önce pahalı roaming hizmetleri verdiği gerekçesiyle Rus cep telefonu operatör şirketlerine dava açmıştı. Bunun üzerine Rusya Başbakanı Vladimir Putin, ilgili resmi kurumların konuyla ilgilenmeleri talimatında bulunmuştu.

Başbakan Putin, Ulaştırma ve Kitle İletişim Bakanı İgor Şegolev ve Federal Tekelle Mücadele Servisi Başkanı İgor Artyomov’la bir araya geldi. Üçlü görüşmede, Rusya’da cep telefonu operatör şirketlerinin roaming hizmetleriyle ilgili fiyatları masaya yatırıldı. Roaming hizmetlerinde fiyat artışından vatandaşların çok şikayetçi olduğunu hatırlatan Putin çalışmalarla ilgili son durumu sordu. Bunun üzerine Rus Bakan Şegolev, “…Avrupa Birliği’nde konuyla ilgili deneyimi titizlikle inceledik, başka komşu ülkelerin deneyimine de göz attık. Ve şu sonuca vardık: Gerçekten de tarifeler, olması gerekenden daha yüksek. Biz bu şirketlerin yöneten meslektaşlarla görüşmeyi yaptık.” dedi.

Aralık’tan itibaren indirim gündemde

Daha sonra Putin, Federal Tekelle Mücadele Servisi Başkanı Artyomov’a dönerek çalışma neticelerini sordu. İlgili şirketlere gönüllü olarak roaming fiyatlarında indirim yapması hususunda ikna ettiklerini belirten Artyomov, “Vladimir Vladimiroviç talimatınız üzerine konuyu mercek altına aldık… En geç 1 Aralık tarihinde bazı şirketler hem Rusya içi, yani kentler arası hem de Bağımsız Devletler Topluluğu’nun (BDT) tüm ülkeleri kapsamında roaming fiyatlarını ciddi şekilde düşürecek. Ayrıca, bu firmalar Batı Avrupa, Kuzey Amerika’daki aracı şirketlere mektup da gönderecek. Yazıda da sadece BDT değil, tüm dünyada uluslararası roaming fiyatının düşürülmesi önerilecek.” dedi.

Görüşmede Putin, roaming hizmetleri fiyatının indirimi konusunda hazırlanan belgelere de gözden geçirerek, “Bana sunduğunuz belgelere bakıyorum ve dolayısıyla burada roaming fiyatlarının ciddi şekilde düştüğünü görüyorum. Üç ana şirketin (Beeline, MTS ve Megafon) gönüllü olarak fiyatın indirimi ortalama şöyle: Sesli hizmet-1,5-2 kat, SMS mesaj gönderme-3 kat az ve cep telefonu internet hizmetleri de 2-4 kat az” şeklinde rakamları okudu.

 

Putin’in sözlerini onaylayan Federal Tekelle Mücadele Servisi Başkanı, “Evet aynen öyle. Bu rakamlar uluslararası roamingle ilgili. Rusya ile ilgili rakamlar da aynı ve hatta bazı durumlarda daha fazla.” deyince Putin, “Güzel…” diye memnuniyetini belirtti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan