Enerji Bakanı Yıldız Rus basınına konuştu: Samsun-Ceyhan petrol boru hattında anlaşmaya yakınız

2

Rusya ve Türkiye arasında dev projelerden biri daha hayata geçiyor. Türkiye Enerji Bakanı Taner Yıldız Rusya’dan İngilizce yayın yapan Russia Today televizyonuna yaptığı açıklamada Samsun-Ceyhan petrol boru hattında Rusya ile anlaşmanın yakın olduğunu söyledi. Boru hattında inşaat 2011’in ikinci yarısında başlıyor.

Rus ve Kazak petrollerinin Samsun’dan Ceyhan’a petrol boru hattı ile ulaştırılmasını öngören dev projede anlaşmalar imzalanmak üzere. Türk enerji şirketi Çalık grubu ve İtalyan Eni şirketinin birlikte üstlendiği projeye Rus petrol şirketleri Rosneft ve Transneft de dahil olacak.

Türkiye’nin petrol arzı konusunda garanti beklediği oranda ise ilerleme var. Yıllık 50 milyon ton petrol taşıma kapasitesine sahip olacak hatta 25-30 milyon ton petrol Rus şirketler sağlayacak. İtalyan Eni şirketi ve Kazakistan’dan gelecek 10 milyon tonluk ek arzla hat verimlilik kapasitesine ulaşmış olacak.

İnşaat 2011’in ikinci yarısında başlıyor

Eninde sonunda müzakerelerin tamamlanacağını  ve inşaatın başlayacağını ifade eden Yıldız, “Hattın kapasitesi 50 milyon ton. 25-30 milyon ton petrolün Rusya’dan geleceğini düşünüyoruz. İtalyan Eni şirketi ve Kazak ortaklarımız aracılığı ile ek 10 milyon ton bekliyoruz. Müzakerelerin tamamlanması ve garantilerin alınmasının ardından anlaşma imzalanacak. Gelecek yılın ikinci yarısında inşaatın başlayacağını düşünüyorum.” dedi.


Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in “Erdoğan’a söz verdik yapacağız” dediği Samsun Ceyhan petrol boru hattı için Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de Türkiye ile Rusya arasında ticaret ortaklığını ileri ufuklara taşıyan projeler olarak değerlendirmede bulunmuştu.

Rusya vergi ayrıcalığı  bekliyor

Projenin Rusya ayağını oluşturan taraflardan Transneft başkanı Nikolay Tokarev, yeni petrol boru hattının boğazlardan geçiş güzergahı ile rekabet edebilecek seviyede olabilmesi için bazı vergi imtiyazlarının olması gerektiğini savunmuştu. Transneft'in kendi yayınladığı  “Truboprovodnıy Transport Nefti” ye konuşan Tokarev, Türkiye tarafına hükümetler arası sözleşme belgesinin taslağını verdiklerini ve Ankara’nın prensip olarak belgeye yeşil ışık yaktığını kaydetmişti. "Stratejik Ortaklık Rotası" başlığı ile yayınlanan  röportajda Tokarev, fiyat rekabet düzeyinin sağlanması açısından Türkiye topraklarında Samsun-Ceyhan projesinin indirimli vergiye ihtiyacı olduğunu belirtmişti.

Tokarev Türkiye'nin ve Rusya'nın taslak anlaşma ile ilgili çalışmalarının sürdüğünü, yaşanın sürecin normal olduğunu söyledi. Tokarev, "Ciddi tartışmalar bekliyoruz. Bu tür dev projeler tartışmalar yaşanmadan uygulamaya geçemez" değerlendirmesinde bulunmuştu.

3 milyar dolara inşa edilmesi planlanan petrol boru hattı projesi ile ilgili ilk anlaşma Türkiye'den Çalık Grup ve İtalyan Eni enerji şirketi arasında Ekim 2009'da Milan'da imzalanmış, Rus petrol şirketleri Rosneft ve Transneft de tedarikçi şirketler olarak yer almıştı. Şimdi bu iki şirket hattın yapımına da ortak olmak isterken, Rusya'nın dev petrol şirketlerinden LUKoil de muhtemel ortaklar arasında yer almak istiyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan