Rusya otomobil pazarı Avrupa’nın en büyüğü oluyor

5

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Viktor Hristenko otomobil sektörünün hızla toparlanmaya başladığını, kriz öncesi seviyeye kısa sürede ulaşılacağını söyledi. Bakan’a göre Rusya otomotiv pazarı 2014’de Avrupa’nın en büyüğü olacak.

Rusya parlamentosu alt kanadı  Duma’da gerçekleşen toplantıda açıklamada bulunan Hristenko, “2013 ortasına kadar otomobil pazarı kriz öncesi seviyeye ulaşacak. Bir yıl sonrasında da Avrupa’nın en büyüğü olacak” dedi.

2010’da 1,3 milyon otomobil üretimi beklediklerini ifade eden bakan, satışların da 1,7 milyona ulaştığını söyledi.

Avrupa İşletmeler Birliği’nin (EBA) ticari ve özel otomobil satışlarının 2010’un ilk çeyreğinde yüzde 18 artarak 1,32 milyona ulaştığını açıkladı. EBA verilerine göre sadece eylül ayında satışlar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 55 arttı. EBA yıl sonu toplam satış tahminlerini de 1,5 milyondan 1,6 milyona çıkardı.

Yerli modeller lider konumunda

Rus yapımı Lada marka araçlar ise Rusya’da popüler olmaya devam ediyor. Rusya’nın Sovyetler Birliği döneminden kalma dev otomobil fabrikası AvtoVAZ Lada model araçlardan sadece eylül ayında 50 binin üzerinde satış yaparken, yılın dokuz ayındaki satış rakamları da 367 bin 800’ü buldu. Lada yerli model satışları toplam satışların yüzde 28’ini oluşturuyor.

Yabancı araç satışlarında ise Kore KIA model araçlar lider konumunda. Yılın ilk dokuz ayında 77 bin 700 otomobil satışı yapan KIA geçen yılın aynı dönemine göre satışlarını yüzde 63 artırdı.

Chevrolet model araçlar da çeşitli modelleri ile Rusya’daki pazar payını yüzde 44 artırarak 10 bin araca ulaştı. AEB’nin verilerine göre Rusya’da en fazla satışı yapılan on modelden sekizini yerli araçlar oluşturuyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan