Rus demir-çelik üreticisi MMK İskenderun’da Atakaş’la ortak üretime başladı

32

Rusya’nın önemli demir çelik üreticilerinden MMK (Magnitogorsk Iron and Steel Works) Türk şirket Atakaş’la İskenderun’da ortak kurduğu yeni tesisinde soğuk saç üretimine başladı. Şirketin yıllık soğuk haddeleme kapasitesi 750 bin ton olacak.

MMK yönetim kurulu başkanı  Viktor Raşnikov RT’ye yaptığı açıklamada biri İskenderun diğeri de İstanbul’un çevresinde olmak üzere iki ayrı tesiste çalışmaların sürdüğünü, yıl sonuna kadar da tam kapasite olarak çalışmaya başlayacaklarını söyledi. Ortak üretim tesislerinin maliyeti ise 1,7 milyar doları bulacak.

Ortadoğu ve Avrupa pazarına ulaşım imkanı olduğunu kaydeden Raşnikov, “Öncelik şimdi Türkiye iç pazarında. Türkiye’de metal tüketimi yıllık yüzde 13’ü buldu” bilgisini verdi.

MMK ve Atakaş Şirketler Grubu Türkiye’de bugüne kadar özel sektör tarafından demir çelik sektöründe sıfırdan inşa edilen en büyük yatırım olarak biliniyor. Tarafların yüzde 50-50 ortak olduğu yatırımın tamamının bitmesi durumunda 2 bin 500 kişiye istihdam sağlanacak.

Hatay'ın  Dörtyol ilçesinde 500 dönümlük alan üzerine kurulan ve yassı mamül üretecek olan entegre demir-çelik tesisin sıcak üretim, asitleme, soğuk hadde, galvaniz, boyalı sac ve sac üretim bölümleri bulunuyor.

MMK’nın bir kısım dış yatırımları  ile ilgili planlarını da aktaran Raşnikov, Avustralya Fortesque firmasından alınan yüzde 5’lik hissesinin satışı için doğru bir zaman olmadığını belirtti. MMK Başkanı, “Şimdi hisselerimizi korumayı düşünüyoruz. Ortaklığımızı artırmak da şimdilik düşünülmüyor” şekliden konuştu. MMK yüzde 5’lik oran için kriz öncesinde 1,5 milyar dolar ödeme yaparken, bu hisse şimdilerde 1 milyar dolara düşmüş durumda.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan