Rusya'da mağaza hırsızlarının cirosu 3 milyar dolara ulaştı

11

İngiltere Perakende satışlar Araştırma Merkezi (Centre for Retail Research)(CRR) Rusya'da mağaza hırsızlıklarında yılda 3 milyar dolarlık malın çalındığını belirledi.

Dünya genelinde perakende satış mağazalarında araştırma gerçekleştiren CRR yayınladığı  Global Retail Theft Barometer 2010 adlı raporunda Rusya'da çalınan malların miktarını ve fiyatını açıkladı.

Rusya'daki kayıbın 3 milyar doları  geçtiği kaydedilen 'Barometer 2010' raporunda Rus müşterilerin Avrupa'nın en dürüst müşterisi olduğu tespit edildi. Rusya'da gerçekleştirilen toplam hırsızlıkların müşteriye düşen pay yüzde 41.2.  Diğer taraftan ise araştırma Rusya'nın dürüst olmayan  çalışan personel sahip olan ülke olarak birinci sıralarda yer aldığını gözler önüne serdi. Sayım eksikliği sonucunda suçun yüzde 36.5'sı ise personel tarafından işlendiği belirtildi.

GRR araştırmasını perakende satış yapan mağazalarla mülakat yaparak gereçekleştiriyor. Sayımda eksik çıkan ve iade edilemeyen malı hesaplayan araştırma merkezi ortaya çıkan rakamı 'çalınan mal' olarak nitelendiriyor. Ayrıca CRR mağaza sahipleriyle konuşarak hırsızlıkların faillerini tespit etmeye çalışıyor.

Buna göre 47 ülkeden elde edilen yeni veriler hırsızlıkların yüzde 42'sinin müşteriler tarafından, yüzde 35.3'ünün mağaza personelinin eliyle gerçeklşetirildiği ortaya çıktığı kaydedildi. Toplam dünya kaybı 2010 yılında 107 milyar dolara ulaşırken, araştırma uzmanları bu rakamın geçen yıla nazaran 5.6 daha olduğunu belirtti.

Ortaya çıkan rakamlara orantılı  olarak bakıldığında en çok hırsızlığın yaşandığı  ülke Hidistan olurken, en iyi konumda Avsturya, Honkong ve Tayvan'ın bulunduğu tespit edildi. Türkiye ile Rusya ise listenin ortalarında bulunuyor.

Türkiye 11’inci sırada

Hindistan'da hırsızlık oranı yüzde 2.7 iken, Türkiye’de bu rakam yüzde 1.52 ve Rusya da yüzde 1.62 oranlarında gerçekleşiyor. Avusturya ve Tayvan'ın göstergeleri ise yüzde 1'den daha az.

En çok çalınan mallar gennelikle tanınan marka eşyalar, cep telefonlar, elektronik eşyalar, kosmetik malzemeler, moda giyisileri ve saat. Ayrıca en çok yiyecek çalınıyor. Taze et, kahve ve peynir çeşitleri bunların arasında.

Raporun diğer bölümünde mağazaların güvenlik sistemleri için daha fazla para harcadıkları belirtildi. 2009 raporuna göre mağazalar iç güvenlik için yüzde 9.3 oranında daha fazla yatırım yaptıkları kaydedildi.

Raporda mağaza hırsızların yakalanma oranın da yükseliş görüldüğü ortaya çıktı. Yakalanan toplam 6.2 milyon hırsızın büyük bölümü Avrupa'da olduğu belirtilirken, yüzde 86'sının müşterilerden oluştuğu ifade edildi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan