Sberbank başkanı Gref: “Yıl sonunda dolar 30,30-30,50 ruble aralığında olur”

1

Rusya’nın en büyük devlet bankası  Sberbank başkanı German Gref rublenin daha fazla zayıflamasının bir gerekçesi olmadığını, yıl sonuna doların 30,30-30,50 ruble aralığında olmasını beklediklerini söyledi.

Hafta başından bu yana artan ruble karşısında güçlenen dolar, merkez bankasında 30,78 rubleden işlem görüyor. Uzmanların bir kısmı ise rublenin yıl sonuna kadar zayıflamaya devam edeceğini ve doların 33 ruble seviyesine yükseleceğini öngörüyor.

Moskova’da düzenlenen iş formunda konuşan Gref, “Rublenin zayıflaması ticaret dengesi ve ödemeler dengesi ile bağlantılı. Rublenin zayıflaması yönünde önemli bir trend görmüyorum… Bizim ruble tahminimiz yıl sonu itibari ile bir dolar için 30,30-30,50 ruble seviyesi olacak…” dedi.

Uluslar arası piyasalarda metal, altın ve petrol fiyatlarının yükseldiğini hatırlatan Gref, “Bu bizim ticaret dengemizin artı vereceği anlamına geliyor. Eğer yatırım imkanları artarsa o zaman rublenin güçlenmesi bile söz konusu…” öngörüsünde bulundu.

Ruble’de yaşanan dalgalanmayı  kısa vadede nakit çıkışı ile ilgili olduğunu kaydeden Sberbank başkanı, “Eylül ayını düşündüğümüzde, önemi şirketler yabancı para topladı. Bunun üzerine dalgalanma oldu. Burada önemli bir değişim yaşanacağını düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

Eylül ayında ruble yüzde 5,5 oranında euro karşısında ve yüzde 2,5 oranında da yüzde 55 dolar ve yüzde 45 eurodan oluşan döviz sepeti karşısında değer kaybetti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan