İhsanoğlu: İKÖ-Rusya işbirliği artıyor

9

Rusya’ya bağlı Başkortostan Cumhuriyeti’nde ziyarette bulunan İslam Konferansı Örgütü  (İKÖ) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, İKÖ-Rusya ilişkilerinin arttığını söyledi. İhsanoğlu, “Başkortostan yönetimiyle buluşmam, İKÖ-Rusya işbirliğinde yeni imkanlar açacak. Bundan eminim.” dedi.

Başkortostan’ın başkenti Ufa’da düzenlenen “Volga-Ural Bölgesinde İslam Uygarlığı” başlıklı 4. Uluslararası Konferans’a katılan İKÖ’nün Türk kökenli Genel Sekreteri, sadece dini değil, başka alanlarda da önemli faaliyetlere imza attıklarını belirtti. Prof. Dr. İhsanoğlu, “İKÖ Birleşmiş Milletler’den (BM) sonra ikinci uluslararası kurum. Örgütün 57 üyesi ve Rusya dahil olmak üzere beş gözlemci üyesi var. Bilim, eğitim, kültür, ekonomik ve yeni teknolojiler gibi tüm alanda işbirliği bizim için önem arzediyor. Dolayısıyla dini konular kadar sizlerle ticaret yapmak da bizim için önemli. Şu anda İKÖ üye ülkeleri arasındaki ticaret hacmi, dünya geneli ticaret hacminin yüzde 16,6’sını oluşturuyor. 2020 yılına doğru bu rakamı yüzde 20’ye çıkarmayı planlıyoruz.” dedi.

Rusya ile çok boyutlu ilişkiler öncülüğümüz

Başkortostan ziyaretinin kendileri açısından önemli olduğuna işaret eden Prof. Dr. İhsanoğlu, “Rusya ve bölgeleriyle çok boyutlu ilişkiler kurmak bizler için en öncelikli hedeflerden biri. Sırf bu nedenle bir zamanlar Rusya’nın İKÖ’ye gözlemci sıfatıyla üye olmasını sağladım, 2001 yılında Ural ve Volga bölgesinde İslam’ın gelişimiyle ilgili ilk uluslararası konferansın yapılması girişiminde bulundum. 2006’da dönemin Rusya Başkanı Vladimir Putin ve şimdiki lider Dmitri Medvedev’le de 2009’da İKÖ-Rusya işbirliği olanaklarını görüştüm. Tüm bunlar artık belirli meyvesini verdi. Ve ben eminim ki, Başkortostan yönetimiyle yapılan görüşmeler de İKÖ-Rusya işbirliği açısından yeni olanaklar açacak” diye konuştu.

21 Ekim’de Ufa’da başlayan “Volga-Ural Bölgesinde İslam Uygarlığı” konferansına 18 ülkeden gelen heyet dahil yaklaşık 200 kişi katıldı. Etkinlikle ilgili açıklama yapan Başkortostan Başbakan Yardımcısı Zugura Rahmatullina etnik ve dinlerarası işbirliğin artmasını öngören politika ve çalışmalara devam edeceklerini kaydetti. Daha önceki konferanslar Tataristan (iki kere) ve 2008 yılında yine Ufa’da yapılmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan