Rusya: Nabucco'yu unutun, geleceği yok

0

Rusya Başbakan Yardımcısı  İgor Seçin Orta Asya ve Hazar enerji kaynaklarının Rusya'yı  by-pass ederek Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştırmayı öngören Nabucco doğalgaz boru hattı projesinin geleceği olmadığını söyledi.

Türkmenistan'da Rusya Devlet Başkanı  Dmitri Medvedev'le birlikte temaslarda bulunan Seçin basının sorularını  cevapladı. Rusya basınına yansıyan bilgilere göre Seçin, "Türkmen tarafının öngörüleri dikkate alındığında, Avrupalı ve uluslararası uzmanların değerlendirmeleri göz önünde bulundurulduğunda, mevcut piyasa şartlarına göre Nabucco'nun geleceği yok. Bunu aşağılama olarak ifade etmiyorum..." dedi.

"Hattın tedarik artırımı konusunda herhangi bir garantisi yok" değerlendirmesinde bulunan Seçin, Nabucco doğalgaz boru hattı projesinin belirli ekonomik büyüklük yakalanılıncaya kadar unutulmasını önerdi.

Rusya'nın desteklediği Kuzey Akım doğalgaz boru hattında belirlenen takvimde çalışmaya başlayacağını  ve Güney Akım doğalgaz boru hattında da çalışmaların sürdüğüne işaret eden Seçin, "Güney Akım doğalgaz tedariki açısından herhangi bir sorunu olmaması nedeni ile öne geçiyor. Sonu olarak şunu söyleyebiliriz: Nabucco'nun geleceği yok..." tespitinde bulundu.

Orta Asya ve Hazar enerji kaynaklarını  Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye, Bulgaristan, Macaristan, Romanya ve Avusturya üzerinden Avrupa'ya ulaştırmayı planlayan Nabucco doğalgaz boru hattının 7,9 milyar euroya mal olması bekleniyor. Avrupa'nın Rusya'ya bağımlılığını azaltması planlanan hatla Avrupa tüketiminin yüzde 5'inin karşılanması planlanıyor.

Nabucco Doğalgaz Boru Hattı  Uluslararası GmbH Direktörü Reinhard Mitschenk geçen hafta yaptığı açıklamada inşaat çalışmalarının 2012'de başlayacağını ve 2015'de de hattan doğalgaz verilmeye başlanacağını duyurmuştu. Projeye Azerbaycan, Türkmenistan ve Irak'ın doğalgaz arzı yapması planlanıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan