Türkiye İş Bankası, Rus Sofia Bank'ı 40 milyon dolara satın aldı (yenilendi)

23

Rusya piyasasına küçük bir banka satın alarak girmek isteyen Türkiye İş Bankası hedefine ulaştı. Kommersant gazetesi kriz sonrası süreçte bankacılık sektörüne yönelik ilk yatırımın Türkiye'den geldiğini ve Sofia Bank'ın 39 milyon dolara Türkiye İş Bankası'na satılmak üzere olduğunu duyurmasının ardından satışın gerçekleştiği ile ilgili haber geldi.  

İş Bankası, Rusya'da faaliyet gösteren Sofia Bank'ın yüzde yüz hissesini satın aldı. Bank Sofia'nın satın alınmasına ilişkin hisse alım sözleşmesi Moskova'da imzalandı.

İş Bankası, Rusya'daki Closed Joint Stock Company'e ait Bank Sofia'yı satın aldığını İstanbul Borsası'na bildirdi. Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yayımlanan açıklamaya göre 36 milyon doları hisse devri sırasında, 4 milyon doları 1 yıl vadede olmak üzere toplam 40 milyon dolar karşılığında alım işlemi gerçekleştirildi. Satın alma işlemleri 1 yıl içinde sonuçlandırılacak. Genel müdürlüğü Moskova'da olan ve 400 çalışana sahip Sofia Bank'ın Moskova, Balakovo, Samara, Saint-Petersburg, Saratov ve Novosibirsk şehirlerinde 6 şubesi ve 7 temsilciliği bulunuyor. Bank Sofia, 31 Aralık 2009 tarihi itibarıyla 127 milyon dolar aktif toplamına ve 28 milyon dolar özkaynağa sahip.

Hisse devri için, Türkiye'de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Rusya'da ise Rusya Hükümet Komisyonu ve Rusya Merkez Bankası'nın onayı gerekmekte. Hisse devri, bu otoritelerin onayını müteakip gerçekleşecek. Bank Sofia üzerinden, müşteri odaklı ve uluslararası bankacılık standardına uygun bir hizmet anlayışı ile hareket edeceğini açıklayan İş Bankası, Rusya'da faaliyet gösteren Türk firmaları ile Bank Sofia'nın mevcut müşteri portföyünün geliştirilerek büyütüleceğini kaydetti. Rus firmalara yönelik, öncelikle kurumsal ve ticari bankacılık ağırlıklı bir hizmet sunumu hedeflediğini belirten İş Bankası, bireysel bankacılık faaliyetlerinin de geliştirilerek sürdürülmesinin planlandığını kaydetti.

Satış rakamlarının kriz öncesinin çok altında olduğu yorumunda bulunan Kommersant, 2006-2007'de Belçika'lı KBC Group'un Absolut Bank'ı 1 milyar dolara, İngiliz Barclays'in Expobank'ı 745 milyon dolara satın aldığını hatırlattı.

Uzmanların değerlendirmelerini aktaran gazete piyasada yeni oyuncuların başarı şansının çok da yüksek olmadığını yazdı. Interfax ekonomi uzmanı Mihail Matovnikov'a göre Rusya'da Finansbank olarak kurulan sonra ismini Credit Europe Bank'a değiştiren yapı sektörde önemli bir yer edindi. Tam zamanında geldi ve karlı segment içinde payını artırdı. Ancak şimdi aynı başarıyı tekrarlamak mümkün değil.

Bir diğer sorun da Rusya'da faaliyette bulunan dev Türk şirketlerinin yerel bankalarla çalışmayı  tercih etmeleri. Rönesans Holding gibi şirketler yerli bankayı tercih ediyor, çünkü ruble ihtiyaçlarını bu şakilde daha cazip imkanlarla karşılayabiliyor.

Sofia Bank'ın yüzde 57'lik hissesini yönetim kurulu başkanı Nikolay Şutov kontrol ederken, otomobil yedek parça disribütörü Rabotek yüzde 26,51'lik hissesini ve izolasyon maddeleri üreticisi JSC Balakovorezinotehnika da yüzde 16,13'lük oranını elinde bulunduruyordu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan