Hızlı tren Sapsan gecikirse Rus Demiryolları tazminat ödeyecek

35

Rusya Demiryolları Şirketi(RZD) 1 Kasım tarihinden itibaren Moskova - St. Petersburg arasında sefer yapan trenin 30 dakikadan daha fazla gecikmesi halinde yolculara tazminat ödeyeceği belirtildi.

RZD tarafından yapılan açıklamaya göre şirket hızlı tren Sapsan seferlerinde yeni uygulama başlattığını duyurdu. Trenin varış istikametine 30-60 dakika arasında geç kalması halinde yolculara tazminat olarak bilet fiyatının yüzde 25'i iade edileceği belirtilen açıklamada, 61-121 dakika arasında meydana gelen gecikmeler içni biletin yarı fiyatı iade edileceği kaydedildi. Trenin iki saatten fazla gecikmesi durumunda ise biletin tamamı yolcuya geri ödenecek.

Yolcuların tazminatı alabilmeleri için önceden doldurulan 'şikayet mektubu' ile birlikte tren müdürüne başvurmaları gerekiyor. Açıklamada ödemelerin biletleri tren garlarındaki kasalardan alan yolculara değil, sadece internetten satın alan yolcular için yapılacağının da altı çizildi.

Ayrıca açıklamada tazminatın Sapsan trenleri için ve şirketin her hangi hatası halinde ödeneceği belirtildi. Şirketin suçlu olmadığı, beklenmedik durumlarda ise tazminatların ödenmeyeceği de ifade edildi.


Saatte 250 kilometre hıza ulaşan “Sapsan” Moskova  - St. Petersburg arasındaki mesafeyi 3 saat 45 dakiklık bir süre ile tamamlıyor.

Günde beş sefer gerçekleştiren Sapsan saat 06.45'te (varış saati 10:30), 13.00'te (varış saati 17:15), 16.30'da  (varış saati  20.45'te), 16.45 (varış saati 21.00'de) ve 19.00'da (varış saati 22:45) Moskova'dan yolcu taşıyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan