LUKoil'den Türkiye'ye 100 milyon dolar yatırım

25

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Taner Yıldız, Rusya'nın Samsun-Ceyhan petrol boru hattına petrol garanti etmesiyle ilgili çok ciddi aşama katedildiğini belirtti.

Bakan Yıldız, Çırağan Sarayı'nda basına kapalı gerçekleştirilen Lukoil Yönetim Kurulu Toplantısı'nın ardından toplantı onuruna verilen davete katıldı. Yıldız, önceden programına aldığı toplantıya öngörülmeyen bir program nedeniyle geç kaldığını belirterek, ancak çok önem verdiği bu programa katılmak için kara, deniz ve hava yollarını kullanarak geldiğini söyledi.

Petrol ve doğalgaz sektöründe, arama, üretim ve dağıtımın, bütün bu zincirin beraberce yapıldığı  dünyada çok az firma bulunduğunu, hele rafine merkezleriyle birlikte düşünüldüğünde Lukoil'in az sayıdaki firmalardan biri olduğunu vurgulayarak, Lukoil'in Türkiye'nin büyümesine, gelişmesine ve değişmesine inandığını ve o yüzden Türkiye'de yatırım yaptığını kaydetti.

''Biz de kendilerine inanıyor ve güveniyoruz, o yüzden yanlarındayız'' diyen Yıldız, Türkiye'ye uluslararası bir sermaye olarak yatırım yapan Lukoil'in Türkiye'de daha da büyüyeceğine inandığını ifade etti.

Her ülkenin kendine has yatırım araçları, argümanları, zorlukları bulunduğunu, Türkiye'de de bunların zaman zaman yaşandığını dile getiren Yıldız, ''Lukoil'in Türkiye'deki yatırımları arasında bir kısmı problemli ve onları çözüme kavuşturmakla alakalı çalışmaların devam ettiğini burada söyleyebilirim. Lukoil ile yapacağımız görüşmelerin Türkiye'ye güzellikler getireceğine inanıyorum'' dedi.

Bakan Yıldız, ''36-37 metreküp yıllık gaz tüketimiyle alakalı önümüzdeki yakın bir dönemde 6 milyar metreküplük bir gazı özel sektöre devredeceğiz'' derken, çevirmenin bu bölümü, ''Türkiye'nin 6 milyar metreküplük ithalatı  vardır'' diye çevirmesi konukları güldürdü. Taner Yıldız, ''6 milyar metreküplük gazı Türkiye, özel sektöre devredecek. Buradan amacımız, daha ucuz bir gazın Türkiye'de daha rekabetçi bir ortamda yer almasını sağlamaktır. Ben Lukoil gibi firmaların bu tarz yaklaşımlara ilgi gösterdiklerini biliyorum'' diyerek çevirmenin hatasını düzeltti.

Toplantıyı izleyen Rus ve Türk basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Bakan Yıldız, ''Samsun-Ceyhan hattında ne kadar garanti miktar olacak, fiyatlar rekabet edebilecek fiyatlar mı olacak?'' soruları üzerine, şöyle konuştu:

''Şu anda toplantı yaptığımız yer Boğaz'ın hemen kenarında... Samsun-Ceyhan ham petrol boru hattını  çok ilgilendiren bir yerdeyiz. Gündüz fark etmişsinizdir, burada müthiş bir gemi trafiği oluyor. Tabii ki özel sektör projeleri de kamu sektörü projeleri için de artık fizibilite son derece önem verilmesi gereken bir faktördür. Geçiş ücretleri dahil olmak üzere birçok şart tabii ki gözden geçirilmiş olacaktır, bu yerine getirildikten sonra ancak proje başlayabilecektir. Tabii ki bu proje sayın (Rusya Başbakanı Vladimir) Putin, sayın (Rusya Başbakan Yardımcısı İgor) Seçin'in ve bütün Rusya'daki sektör sahipleriyle beraber Türkiye'de de sahiplenilen bir proje haline gelmiştir. O yüzden bu proje inşallah gerçekleşecektir. Buna olan inancımız tamdır ve Rusya'nın da özellikle bu boru hattına petrol garanti etmesiyle de ilgili çok ciddi aşama katedilmiştir.''

-''SEÇİN İLE BERABER BU TARZ BİR PAZARLIĞA GİRMEDİK''-

Taner Yıldız, Güney Akım Projesi'nin gerçekleşmesinin Samsun-Ceyhan ile bir bağlantısı olup olmadığı yönündeki bir soruya da şu yanıtı verdi:

''Biz Rusya Federasyonu ile Karma Ekonomik Komisyon Eşbaşkanları olarak Sayın Seçin ile beraber bu tarz bir pazarlığa girmedik. Ama hep doğru projeler yapmaya çalıştık. Ülkelerimiz, bölgemiz ve Avrupa için. O yüzden her projeyi kendi değerleri, fizibilitesi içinde değerlendirmenin doğru olduğunu beraberce gördük ve beraberce yürütüyoruz. Bu projelerin ilerletilmesinde ve genişletilmesinde Başbakanlarımızın iradesinin önemli bir faktör olduğunu söyleyebilirim. Çünkü bu tür projeler uluslararası ilişkilerden arındırılamayacak kadar büyük projelerdir.''

Yıldız, bu projenin gerçekleşmesi için ne zaman izin çıkabileceği sorusuna verdiği cevapta da ''Dışişleri Bakanlığımızın bu konudaki çalışmaları devam ediyor. Onunla beraber yürüttüğümüz bir çalışmadır'' dedi.

Irak Kürdistan Demokratik Partisi Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani ile yapılan görüşmeye ilişkin bir başka soruya ise Bakan Yıldız, şu karşılığı verdi:

''Tabii ki bizim bölgemizdeki hiçbir gelişmeye, özellikle enerji konularıyla alakalı gelişmeye kayıtsız kalamayacağımız açıktır. Çünkü Türkiye coğrafyasından kaynaklanan avantajları kullanması gereken bir ülkedir ve kullanıyor da. Yani öyle bir iş yapmamız lazım ki, bölgede hiç kimseyi incitmeden ve herkesin menfaatine olabilecek bir proje geliştirmemiz lazım. Şu ana kadar yaptığımız da budur.''

''TÜRKİYE'YE ÖNEM VERİYORUZ''-

Lukoil Başkanı Vagit Alekperov da Yönetim Kurulu toplantısını Türkiye'de yapmalarının tesadüf olmadığını belirterek, ''Türkiye Cumhuriyeti'ne, ekonomik ve ticari ilişkilerimize çok önem veriyoruz'' dedi.

Türkiye projesinin kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Alekperov, ''Yönetim Kurulu, Türkiye Cumhuriyeti'nde yapacağımız projenin yatırımları hakkında yatırım hacmi hakkında verdiğimiz teklifi onayladılar ve biz burada başarımızı devam ettireceğiz'' diye konuştu.

Her şeyin çok kolay olmadığını, ancak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve diğer kurumlarla bu konuları daha iyi noktaya getireceklerine emin olduğunu dile getiren Alekperov, şunları kaydetti:

''Yatırım konusunda Türkiye Cumhuriyeti, hükümeti, ilgili kurum ve kuruluşlar elinden gelen herşeyi yapmaktadırlar ve bunu daha iyi bir seviyeye getirmek için çalışmalarını devam ettirmektedirler. Bütün yatırımlarımız uzun vadeli olmaktadır. Burada sadece perakende ticaret yapmıyoruz, bunun dışında Türk yatırımcıları, iş adamlarıyla farklı alanlarda da işbirliğine devam ediyoruz, lojistik hizmeti, tedarik, satın alma konusunda, diğer üçüncü ülkelerle misal olarak Irak'ta ortak projeleri şu anda masaya yatırmış durumdayız ve bundan sonra da bu projelere daha fazla ağırlık vereceğiz. Türkiye ve Rusya, ekonomiye ve bu ilişkilerin daha iyi bir yere gelmesine çok önem vermekte ve Rusya hükümeti bizim şirketimize itibar etmektedir.''

Alekperov, Türkiye'ye yapacakları  yatırımın miktarı ve ne tür bir yatırım olacağı sorusuna, ''Petrol terminallerini genişletiyoruz, yeni bayilerle çalışıyoruz, İzmit'teki yağ fabrikası ve diğer işletmelerimizi modernize ediyoruz. Yakın zamanda 100 milyon dolar, yatırım miktarı bu'' yanıtını verdi.

Konuşmaların ardından Alekperov, Bakan Yıldız'a bir petrol platformu maketi hediye etti. Taner Yıldız, maketi aldıktan sonra yaptığı konuşmada da, şu anda Karadeniz'de kiraladıkları bir platform bulunduğunu belirterek, ''Önümüzdeki yılın başında, mart ayında ikinci bir platform daha gelecek Türkiye'ye. Yaklaşık 6 ila 8 bin metre civarında bir aramamız olacak'' dedi.

Kaynak: AA