Rusya zenginleşirken bazıları açlıktan kıvranıyor

1

Birleşmiş Milleter(BM) yayınladığı  'Rusya İçin Bin Yıl Kalkınma Hedefleri' raporunda her yüz Rus vatandaşından 7’sinin az yediği ve 2'sinin de tamamen aç kaldığı tespit edildi.

Rusya'nın resmi istatistik rakamları ülkenin son yıllarda oldukça geliştiğini, zengin sayısının arttığı, fakirlerin sayısının azaldığını belirtilirken BM'nin yayınladığı son raporda ülkede ölüm oranının artmasına dikkat çekildi. BM tarafından hazırlanan 'Rusya İçin Bin Yıl Kalkınma Hedefleri' raporuna göre ülkede çalışabilir nüfus arasında yüksek ölüm oranının görüldüğü, erkekler için ortalama ölüm yaşının azaldığı ve AİDS/HİV salgınının yayılma boyutlarında büyüme tespit edildiği ifade edildi.

Raporu hazırlayan uzmanlar ayrıca Rusya'da çalışan kesimin ve emeklilerin maaşlarında artış görüldüğünü ancak oluşan sistemin krize dayanıklı olmadığını yazdı. Bu yüzden 2008 yılında yaşanan krizde bir çok insanın zarar gördüğü belirtildi.

BM raporunda olumlu sonuçlar arasında ise Rusya'nın ekonomik ve mali süper güç statüsünün iade edildiği belirtildi. Özellikle ülkede yoksulluğun azaltılması, anne ve çocuk ölüm oranlarının azaltılması ve uluslararası belirleyici ülke olarak rolünün güçlendirilmesi konularda ilerleme sağlandığına vurgu yapıldı.

Maaşların yükselmesine rağmen ülkede sürekli artış gösteren fiyatlar dolayısıyla Rusya vatandaşları  zorluk yaşıyor. Ortalama Rus ailesi 2008 yılında gelirin yüzde 22'sini yiyeceğe harcarken, 2009 yılında bu rakam yüzde 33.7'ye kadar yükseldi. Gıdanın dışında harcamalar 2008’de yüzde 41 iken, 2009’da bu rakam yüzde 37.8'e kadar düştü.

Rusların yüzde 7 kalori tüketim normları açısından yeterli beslenmediklerini yazan Rus basını, nüfusun yüzde ikisi'nin ise ihtiyacı olan günlük bin 500 kilokalorinin altında yiyecek tüketiğini tespit etti. Çocuklar arasında ise yaklaşık yüzde altı beslenme yetersizliğinden muzdarip.

On yıl önce Millenium Zirvesi'nde bir araya gelen dünya liderleri 2015 yılına kadar ulaşma sözünü verdikleri Binyıl Kalkınma Hedefleri'nin altına imza atmıştı. Liderler hep birlikte yoksulluk, açlık, hastalık, cehalet, kötü çevre koşulları ve kadın ayrımcılığına karşı mücadelede bazı sonuçlar elde etmek için anlaşmıştı. 2005 yılında Binyıl Kalkınma Hedefleri Rusya için de hazırlanmıştı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan