Türkiye'nin et ihtiyacına Rusya'da çözüm; Türk-Rus ve Amerikalı şirketler ortak tesis kuruyor

12

Türk şirketleri İnkur ve Ersan Alışveriş, ABD’li North Dakota Trade Office şirketiyle Rusya’nın Penza bölgesinde uluslararası ortak büyükbaş hayvan besiliciliği için büyük tesis kuruyor. İşletmeye Penza Bölgesi de yüzde 25’lik payla ortak oluyor. Bölgede inşa edilecek dev üretim tesislerinde hazırlanacak et ürünleri Türkiye başta olmak üzere Avrupa piyasasına gönderilecek. 20 bin büyükbaş hayvanın bulunacağı Türk-ABD-Rus ortak işletmede hayvan derisi üretimi de planlanıyor.

Türk ve ABD’li şirket temsilcilerini makamında ağırlayan Penza Bölge Valisi Vasili Boçkarev, bölgede uluslararası ortak büyükbaş hayvan besiciliğinin kurulması konusunu görüştü. Görüşmede böyle bir dev tesisin çok verimli olacağını kaydeden Vali Boçkarev, “Sizin gibi profesyonel işadamları et üretiminden ziyade ürünlerin kesilerek, sonra paket halinde marketlere gönderilmesi işini başarıyla yapar. Bundan hiç kuşkum yok. Bence, ortak üreteceğimiz ürünleri Türkiye ve Avrupa piyasasına da göndermeliyiz. Bu çalışmalar için Penza bölgesinde gerekli insan ve enerji kaynakları da var” dedi.

Daha sonra söz alan Türk İnkur Genel Başkanı Şükrü Kemal, “Biz Türk, ABD ve Rus vatandaşlarından oluşan bir iş kolektifinde görev alacağımız için çok memnunuz. Ama önce somut çalışmalar yapılabilmesi ve işletmenin daha da verimli faaliyet gösterebilmesi için ekonomik ayrıntıları incelemek, hesaplamak lazım.” diye konuştu.

Ortak işletmenin kurulması için Penza Bölgesi yüzde 25, Türk ve ABD’li şirketler ise yüzde 75’lik finans yatırımında bulunacak. Önümüzdeki günlerde Türk ve ABD’li işadamları inşa edilecek tesis için bölgedeki arazileri de inceleyecek.

Görüşmede Türk Ersan Alışveriş şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Ersan, ABD’li North Dakota Trade Office şirketi dış ilişkiler sorumlusu Larry Wait, Penza Bölge Meclisi Başkanı Aleksandr Gulyakov ve Bölge Başbakan Yardımcısı Marat Faizov da yer aldı.

Gıda ürünlerinin Türkiye'nin çok üzerinde satıldığı Rusya'da marketlerde et fiyatlarını  daha düşük rakamlara bulmak mümkün. Bir kilogram kıyma Moskova'da marketlerde ortalama 300 rubleden (10 dolar) müşteriye ulaşırken, parça et 400-500 rubleden (15-17 dolar) satışa sunuluyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan