Türkiye ile Rusya arasındaki deniz ticaretinde yeni liman

134

Rusya ile Türkiye arasındaki deniz ticaretinin en önemli duraklarının başında gelen ve 2014 yılında bu ülke yapılacak kış olimpiyatlarına yönelik çalışmalar nedeniyle 1 Eylül’de ihracat gemilerine kapatılan Sochi Limanı’na alternatif bulundu. İki ülke yetkilileri arasında yapılan görüşmelerin ardından karşılıklı deniz ticaret taşımacılığının Trabzon ile Adler Limanı arasında sürdürülmesi kararlaştırıldı. 

Doğu Karadeniz İhracatçıları Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, birlik binasında düzenlediği basın toplantısında, Sochi Limanı'nın ihracat gemilerine kapatılmasının ardından alternatif arayışlara başladıklarını hatırlattı. Trabzon'a yakınlık açısından en uygun olacak limanın Adler (İmeretinsky) Limanı olduğunun tespit edildiğini belirten Gürdoğan, varılan anlaşmalar doğrultusunda Adler Liman’nın 2 rıhtımının öncelikli olarak Trabzon’dan gelecek gemilere tahsisi ve liman tarifelerinde ihracatçılara yüzde 30 oranında indirim yapılmasının karara bağlandığı bilgisini verdi.


Adler Limanı’nın yük trafiğine açılması ve gerekli altyapı yatırımlarının tamamlanmasının akabinde yolcu trafiğine açılması için de Adler Liman İşletmesi ile mutabık kalındığını dile getiren Gürdoğan, “Hazırlanan memorandumun imzalanması amacıyla, Dış Ticaret Müsteşarlık, DKİB yetkilileri ve Trabzon Liman İşletmesi yetkililerinden oluşan bir heyetle 21-24 Ekim tarihleri arasında Rusya Federasyonu’na bir ziyaret gerçekleştirerek, Adler Limanı'nda incelemelerde bulunmuş ve liman yetkilileri ile varılan mutabakat soncu DKİB ve Adler Liman İşletmesi yetkilileri arasında mutabakat zaptı imzalanmıştır. Anlaşma ile Adler Liman idaresi Trabzon’dan gelecek gemilere 2 adet rıhtımı öncelikli olarak tahsis etmesi, liman tarifelerinde ihracatçılarımıza yüzde 30 oranında indirim yapılması, limanda gerekli olan alt yapı yatırımlarının ivedilikle oluşturulması hususları güvence altına alınmıştır.” diye konuştu. 

Başkan Gürdoğan, ihracatçıların oluşan maliyetleri asgari düzeye düşürmeleri ve ortak hareket tarzı içinde faaliyet göstermeleri amacıyla, DKİB önderliği diğer yaş sebze meyve ihracatçı birliklerinin de ortak olacağı bir dış ticaret şirketi kurularak, lojistik operasyonların bu şirket üzerinden yapılması konusunda da çalışma başlatıldığının altını çizdi. Gürdoğan, “Birliğimizce kurulacak bu şirket kanalıyla, ileriki aşamalarda Dış Ticaret Müsteşarlığımızın da destekleri ile Sochi-Adler Limanı yakınlarında bir lojistik merkez kurularak bu merkez içinde ihracatçılarımızın ürünlerini depolayacakları soğuk hava depoları ve ürün teşhir mağazaları, antrepolar kurularak bir ticaret merkezi şeklinde işletilecektir.” ifadelerini kullandı. 

2010 yılından sonra Rusya Federasyonu’nun aşırı yoğun yük trafiğinin yaşandığı Novorossiysk ve Tuapse limanlarını da karayolu yük tahliyelerine kapatacağı bilisini veren Gürdoğan, Adler Limanı'nın gelecek yıllarda Rusya’ya yapılacak ihracatın önemini daha da ön plana çıkaracağını kaydetti. Adler Limanı’nın diğer limanlara oranla Türkiye’ye yakınlığı açısından Trabzon’un da dış ticaretine büyük katkı sağlayacağını anlatan Gürdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Trabzonlu ihracatçılarımıza ait ve Sochi Limanı'nın kapatılması nedeniyle diğer limanlara kayan 20 adet tarifeli gemilerin de tekrar Trabzon Limanı'ndan tarifeli seferlere başlamaları sağlanmış olacak. Ayrıca iki liman arasında konteynır hattı da oluşturularak Trabzon Limanı üzerinden gerek direkt ve gerekse diğer ülke ve limanlardan transit kapsamında gelen yüklerin konteynırla Adler Limanı'na sevkiyatı yapılmış olacaktır.”

 

Kaynak: Cihan Haber Ajansı