Rusya'ya alkol satamayan Moldovalı içki fabrikalarının yüzde 40'ı iflas etti

76

Rusya’nın Moldova’ya uyguladığı şarap yasağı yüzünden ülke şarap üreticilerinin yüzde 40’ı iflas etti. Moskova, 2006 yılından bu yana Moldova’ya şarap yasağı uyguluyor. Yasağın kaldırılmasıyla ilgili son yıllarda yapılan görüşmelerden ise sonuç alınamadı.

Moldova Kalkınma ve Sosyal Girişimler Enstütüsü Ekonomik Masası (IDIS Viitorul) Rusya’nın Moldova’ya uyguladığı alkol yasağının bilançosunu çıkardı. Enstitü araştırmaları sonucunda, 2006 yılından bu yana yaşanan alkol krizi yüzünden ülkede alkol üretici şirketlerinin yüzde 40’nın iflas ettiği veya iflasın eşiğine geldiği ortaya çıktı. Moldova işadamları, son dört yılda şarap satamadıkları için bankalarla da başı sıkıntıda.

Moldovalı uzmanlar, yasağın kaldırılmasıyla ilgili Moskova ile yürütülen görüşmelerin etkili yapılmadığına da inanıyor. Uzmanlar, devletin sektöre destek vermemesini eleştiriyor.

Son aylarda Rusya, sağlık hijyen kurallarına uyulması durumunda Moldova alkol ürünlerinin belirli sayıda ithalatına yeşil ışık yakacakları sinyali vermişti. Fakat Temmuz ayı ortalarında Rusya Halk Sağlığı Dairesi, Moldova ile yapılan görüşmeleri sona erdirdiklerini açıkladı. Rusya, Moldova’nın ihraç ettiği alkollü ürünlerde yeterli kalite konrolü yapmamasını gerekçe gösterdi.  Moldova 2006 yılına kadar  alkol ürünlerinin yüzde 80’inini Rusya’ya ihraç ediyordu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan