Kremlin yolsuzluk rakamını açıkladı; 33 milyar dolar

0

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev devlet ihalelerinde yapılan yolsuzluk rakamlarının 1 trilyon rubleye (33 milyar dolar) ulaştığını söyledi. Kremlin'e sunulan rapora göre sadece ihalelerde yapılan yolsuzlukların toplamı gayrı safi milli hasılanın yüzde 3'üne denk.

Medvedev'in yolsuzluk ve ihalelerle ilgili yetkilierle yaptığı görüşme detaylı bir şekilde Kremlin internet sayfasında yayınlandı. İhalelerle ilgili devlet denetleme kurumu yetkilisi Konstantin Çuyçenko verdiği bilgide, her yıl 10 milyonun üzerinde ihale yapıldığı ve anlaşmaların imzalandığını, yolsuzluğun en sıcak bölgesinin de burası olduğunu söyledi.

Medvedev de verdiği karşılıkta, "Basit bir Rusça ile konuşursak, kayıp 1 trilyon ruble. Dev miktarda para ahlaksız iş adamları ve devlet görevlilerinin cebine gidiyor..." dedi.

Federal bütçe harcamalarının onda birine denk gelen rakamla ilgili önlem alınmasını isteyen Medvedev, Rusya'da ölüm cezası olmadığı için rüşvetçi bürokratlara böyle bir ceza verilemediğini, ancak en ağır hapis cezası ile rüşvet ve yolsuzluğa bulaşanların cezalandırılmasını istedi.

"Malesef diğer ülkelerde olduğu gibi ölüm cezası yok. Bazen de bunun yararlı olduğu düşünülüyor..." değerlendirmesinde bulunan Medvedev, siyasi sistemin daha şeffaf hale getirilmesi, ekonominin modernize edilmesi ve rüşvetle mücadele konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Bir çok Rus için artık rüşvet ve yolsuzlukla yaşamın bir parçası haline gelmiş durumda. En küçük rüşvet trafik polisi ile karşılaşmada verilirken, yıllık rüşvet ve yolsuzluk rakamının 300 milyar doları aştığı belirtiliyor. Medvedev temmuz ayında yaptığı açıklamada rüşvetle mücadelede başarısız olunduğunu kabul etmişti.

Uluslararası Şeffaflık Kurumu geçen hafta yayınladığı raporda Medvedev'in göreve gelmesinin ardından başlattığı rüşvet ve yolsuzluk çalışmalarında herhangi bir ilerleme sağlanamadığını ortaya koydu. 2009'da 146'ıncı sırada yer alan Rusya sekiz basamak daha gerileyerek 154'üncü sıraya düştü. 1995'den bu yana yapılan çalışmalarda Rusya en düşük reytingi alırken, Kenya, Kamboçya ve Laos Moskova ile birlikte aynı sırayı paylaşıyor. Rusya'nın gerisinde savaşın sürdüğü Afganistan ve Irak gibi ülkeler yer alıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan