Dünya Bankası Rusya'da enflasyon tahminlerini 9 puana çıkardı

0

Dünya Bankası Rusya'nın 2010 enflasyon rakamları ile ilgili öngürüsünü yüzde 7-8 aralığından yüzde 8-9 bandına çıkardı. Bankanın hedeflerini revize etmesinde en çok gıda fiyatlarında yaşanan artış neden oldu.

Mevcut trende göre yıl sonuna kadar enflayon baskısnın yüksek olduğunu değinilen Dünya Bankası  Rusya raporunda, " Ekonominin monotonluğu ve gıda fiyatlarında yaşanan artış nedeni ile 2010 sonu enflasyon beklentisi yüzde 9'a çekildi. Para politikalarında yapılacak düzenlemelerle 2011 ve 2012'de enflasyon rakamları yeniden kontrol altına alınabilir... " denildi.

 

2011'de enflasyonun yükselme riskinin olduğu belirtilen raporda, para arzının artması ve fiyatlar üzerindeki baskıya dikkat çekildi. Mali açık konusunda belirsizliğe dikkat çeken Dünya Bankası, "2011'de yüzde 8 ve 2012'de de yüzde 7'nin altına düşmesini beklemiyoruz..." öngörüsünde bulundu.

 

Rusya Ekonomi Bakanlığı rakamlarına göre ise 2010'da yüzde 7-8 civarında olması beklenen enflasyon, 2011'de yüzde 6-7 ve 2012'de de yüzde 5-6 seviyesine gerileyecek.

Rusya'da sıcak geçen yaz mevsimi ve kuraklıklar nedeni ile ürün rekoltesinde yüzde 30'ların  üzerinde kayıp yaşanmış ve gıda fiyatlarında yüzde 20 civarında artış yaşanmasına neden olmuştu.

Hububat ihracat yasağı Rusya'ya zarar verir

Dünya Bankası Rusya Başbakanı  Vladimir Putin'in emri ile hububat ürünlerinin ihracına yasak getirilmesinin ülkeye zarar vereceği konusunda da uyardı. Açıklamada, "İhracat yasağı içerde fiyatların düşmesi konusunda yeterince etkili olamadı. Küresel tahıl piyasasında etkin olmak isteyen Moskova'nın çıkarları açısından bu durum sıkıntı oluşturabilir..." hatırlatması yapıldı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan