Putin kış gelmeden yangında kül olan evlerin yerine yenisini inşa etti

0

Rusya Başbakanı Vladimir Putin Nijni Novgorod bölgesinde yaz döneminde çıkan yangınlarda tamamı  ile yok olan ve yeniden inşa edilen bir kasabada incelemelerde bulundu.

Tüm binaların kullanılamaz hale geldiği kasaba iki aylık bir sürede yeniden inşa edildi. Çocuklar için kurulan parka giden Putin, küçük kızlar için imza verdi.

Verhnaya Vereya kasabası yaz dönemi yangınlarında sembol haline gelmiş, 300'den fazla ev kullanılamaz hale gelirken, yüzlerce aile bölgeden tahliye edilmişti.

Kasaba halkı ile kurulan bir çadırda sohbet eden Putin yangınların ilk başladığında bir kadının göz yaşları içinde "böyle olmamalıydı, daha iyi müdahale edilebilirdi" şeklindeki cümlelerini hatırladığını ifade eden Putin, şimdi daha iyisini yaptıklarını söyledi.

Yangınlarda yaşamını yitirenlerin yakınlarına da gerekli yardımların yapıldığını ifade eden Rusya başbakanı, "Bunun elbette sevdiğimiz insanların yerini almasının mümkün olmadığının farkındayız" dedi.

Diğer bölgelerde yapılan çalışmaları  da canlı yayınla bağlanarak son durumları alan Putin, kış gelmeden yangında evlerini kaybedenlere gerekli yardımların ulaştırıldığını ifade etti. Ondan fazla bölgede inşa edilen 3 binin üzerinde ev sahiplerine teslim edildi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-793617-Putin_1 RIA-793617-Putin_3