Moskova metrosunda Ocak'tan itibaren bilet yerine cep kullanılabilecek

0

Dünyanın en kalabalık ve kapsamlı  metrolarından biri olan Moskova metrosunda 2011 yılının Ocak ayından itibaren gişelerden geçiş için bilet yerine cep telefonu ile ödeme yapmak mümkün olacak.

Moskova Metrosu Müdürü Dmitri Gayev kent hükümetinin düzenlediği toplantıda yaptığı açıklamada 2011 yılının Ocak ayından itibaren metroda bilet yerine cep telefonunun kullanılabileceğini söyledi. Gayev, “Şu anda GSM öperatörü MTS ile yolcluk ödemelerinde cep telefonlarının kullanılması konusunda görüşüyoruz. Ocaktan itibaren bu yöntem mümkün olacak” diye konuştu.

Sistem yeni teknolojilerin kullanımıyla kurulacağı belirtilirken sisteme dahil olmak için yolcuların, özel anteni olan yeni sim kart almaları gerekecek.  Bir seferlik seyahat  ile normal bilet fiyatı arasında fark olmazken, ödemenin otomatik olarak cep telefonu hesabından düşeceği kaydedildi.

İç göç nedeniyle Moskova nüfusunun artması metroya olan talebi de yükseltti.  Projeye büyük önem veren metro işletmesi bu sistem sayesinde gişelerde oluşan yoğunluğu önemli ölçüde azaltmayı amaçlıyor.

Devlet tarafından işletilen Moskova Metrosu'nda günde ortalama 7.27 milyon kişi yolculuk yapıyor. Bu sayının çalışma günlerinde 9 milyonu aştığı belirtiliyor. Metronun toplam uzunlukları 301,2 kilometreye ulaşan 12 hattan oluşuyor. Her gün 10 bin seferin yapıldığı metroda dizayn ve işlemeleri ile biri birinden güzel 182 istasyon yolculara hizmet veriyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan