Gürcistan’da kaçak nükleer yakıt pazarlayan iki Ermeni'nin isimleri açıklandı

3

Gürcistan’da iki Ermeni vatandaşı zenginleştirilmiş nükleer uranyum kaçakçılığı yaptıklarını  itiraf etti. Mart ayında Gürcü güvenlik güçlerindce yakalanan Ermeni vatandaşlarına ait bilgiler açıklandı. Gürcü makamları iki Ermeni vatandaşının isimlerini de duyurdu. Nisan ayında Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, ülkesinde kaçak zenginleştirilmiş uranyum ticaretiyle uğraşan suçluların yakalandığını duyurmuştu.

Gürcistan İçişleri Bakanlığı, Mart ayında gerçekleştirdiği gizli operasyonla ilgili bilgileri açıkladı. Bakanlık, o tarihte Ermenistan’dan Gürcistan’a kaçak getirilmek istenilen 18 gramlık zenginleştirilmiş uranyuma el koyduklarını belirtti. Resmi açıklamaya göre, uranyumun bulunduğu sigara kutusu Tiflis-Erivan tren vagonunda gizlenmişti.

Ermeni vatandaşları Sumbat Tonoyan (63) ve Grant Oganyan (59) uranyumu “müşteri” kılığına giren Gürcü polis ajanına satarken suçüstü yakalanmıştı. Gürcü İçişleri Bakanlığı, zenginleştirilmiş uranyum kaçakçılarını uzun zamandır takipe aldıklarını belirtiyor. İlk görüşmelerde istihbarat yetkilisi, suçlulardan biri olan Tonoyan’la buluştu. Görüşmede Tonoyan 120 gramlık uranyuma sekiz milyon dolar istedi. Daha sonraki görüşmede ise fiyatı bir milyon beş yüz bin dolara indirdi. Taraflar önce az miktarda bir satışla başlamak için el sıkıştı. Daha sonra uranyum maddesinin yer aldığı paket trende bulunurken, suçlular Tiflis’teki otelde yakayı ele vermişti.

Gürcü İçişleri Bakanlığı, soruşturmaların gizli tutulduğunu ve her iki zanlının da suçlarını itiraf ettiğini belirtti. Ermeni vatandaşların 10 yıla kadar hapis cezası isteniliyor. Gürcü uzmanlar ele geçirdiği küçük uranyumun 1990’lı yıllarda Rusya’nın Novosibirsk kentindeki nükleer yakıt üreten bir fabrikadan kaçırılmış olabileceğine inanıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan