Moskova trafiğine çözüm; çalışma saatleri yeniden düzenleniyor

3

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev başkent Moskova'nın en büyük sorunlarından biri olan trafik sorununa müdahale etti. Kremlin'den yapılan açıklamada Rusya liderinin federal hükümetten devlet kurumları ve ajanslarında çalışma saatlerinde düzenlemeler yaparak başkent trafiğinin çözümüne katkı sağlamasını istediği kaydedildi.

Resmi rakamlara göre yaklaşık 12 milyon nüfusun yaşadığı Moskova'da 4 milyonun üzerinde araç bulunuyor. Kremlin'e çıkan tüm yollar ve transit geçiş imkanı vermeyen otobanlar nedeni ile saatlerce trafikte kilitli kalmak mümkün.

Hükümetin Moskova trafiğinin azaltılmasına yönelik çalışma raporlarını Kremlin'e 10 Aralık'a kadar sunması gerekiyor. Medvedev Moskova şehir yönetiminden de otopark yapılanmasının genişletilmesi ve modernize edilmesi için çağrıda bulunmuştu. Özellikle de yaya geçitlerinin alt geçit ya da üst geçitlerle trafiği engellemeyecek şekilde düzenlenmesi de öneriler arasında.

Geçen hafta şehir yönetimi ile bir araya gelen Rusya lideri, Moskova trafiğinin çözümünün yönetim için yaşamsal bir test niteliğinde olduğunu ve başkentin finansal merkez olma hedefi için de anahtar rol üstleneceğini belirtmişti. Medvedev konuşmasına, "Sorunun çözümü sadece belediye başkanı Sergey Sobyanin için değil, tüm ülke için önemli..." ifadelerini kullanmıştı.

Ulaştırma Bakanı Igor Levitin'in başkanlığında bir heyet oluşturularak Moskova ve çevresindeki otoban, kavşak ve diğer alt yapılarla ilgili düzenlemeler yapılması da planlanıyor.

Moskova'nın çiçeği burnunda belediye başkanı Sobyanin yüksek binaların çatı  katlarına çıkarak kilitlenen trafiği yerinde incelemiş ve çözüm için üç strateji belirlemişti: otopark alanlarının genişletilmesi, toplu taşıma sisteminin geliştirilmesi ve yol inşası.

Mali kaynak için de Sobyanin çalışmalara başladı. Yeni başkanının Federal bütçeden 2011 başkent yol yapımı için ayrılan 1,3 milyar dolarlık rakamın 3,3 milyar dolara çıkarılması yönündeki talebine olumlu yanıt verilmesi bekleniyor.

Otopark bulamayan sürücülerin yol kenarlarına bıraktıkları araçlar nedeni ile trafik içinden çıkılmaz hale geliyor. Belaruski tren garı çevresinde yer altına inşa edilen 1410 araçlık otoparkın diğer bölgeler için de örnek oluşturması için çalışmalar sürüyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan